• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Roczne dotacje antysmogowe w Rybniku wyczerpane w 5 dni

Fot.:Pixabay
Fot.:Pixabay

Kwota 5 mln zł, którą władze Rybnika zaplanowały w tym roku na wsparcie inwestycji służących ochronie środowiska, została już wyczerpana – podał w piątek Urząd Miasta. Mieszkańcy ubiegający się o wsparcie ustawiali się 2 stycznia w gigantycznych kolejkach.

Niewykluczone, że pula środków na dotacje zostanie zwiększona.

 

Rybnik to jedno z miast w woj. śląskim, gdzie smog bardzo daje się we znaki. W ubiegłym sezonie grzewczym z powodu znacznego przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza władze miasta czasowo odwołały zajęcia w szkołach i przedszkolach oraz umożliwiły mieszkańcom darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej.

 

Przyjmowanie wniosków o dotacje na inwestycje służące ochronie powietrza oraz ochronie wód i powierzchni ziemi, które będą realizowane w tym roku, rozpoczęto 2 stycznia. Kolejka ustawiła się już w nocy, tworzyły się nawet komitety kolejkowe.

 

Jak poinformowano w piątek, dotychczas do kancelarii urzędu miasta wpłynęło przeszło 630 wniosków, z czego ponad 500 zostało złożonych już w pierwszym dniu ich przyjmowania.

Zobacz także: Bałtyckie szanty w branży ropy i gazu. Podsumowanie 2017 roku

 

"Bardzo dziękuję za tak duże zainteresowanie oferowanymi przez miasto dotacjami. Skala zaplanowanych przez mieszkańców ekoinwestycji, którą widać po ilości złożonych wniosków, jest niezwykle budująca. Świadczy to niezbicie o trosce rybniczan o swoje najbliższe środowisko, a także o rosnącej świadomości udziału każdego z nas w poprawie jakości powietrza, którym oddychamy. To cieszy" - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Jak podkreślają urzędnicy, złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dofinansowania. W tej chwili pracownicy Wydziału Ekologii Urzędu Miasta sprawdzają złożone przez mieszkańców dokumenty pod kątem ich kompletności oraz zgodności z regulaminem dotacji. Zapisy znowelizowanego regulaminu nie pozwalają na uzupełnianie złożonych wniosków – niekompletność dokumentów oznacza odrzucenie podania.

 

Ze wstępnych szacunków dokonanych na podstawie ilości złożonych wniosków wynika, że zaplanowana na ten rok kwota 5 mln zł na ekodotacje została już wyczerpana. Przyjmowane aktualnie wnioski będą wpisywane na listę rezerwową. O rozpatrzeniu wniosków z listy rezerwowej decydować będzie ewentualne zwiększenie w budżecie miasta środków finansowych na ten cel lub niewykorzystanie pełnej kwoty 5 mln zł przez wnioskodawców, z którymi w tym roku zawarte zostaną umowy dotacji.

 

Wysokość możliwej do uzyskania dotacji to 50 proc. udokumentowanych kosztów kwalifikowanych inwestycji. Regulamin wskazuje jednak maksymalne kwoty – ich wysokość uzależniona jest od rodzaju inwestycji. 

ML/PAP

Komentarze