Portal o energetyce
Rewolucja solarna tuż za rogiem
Kiedy doczekamy się budynków, smartfonów lub pojazdów, które będą zasilane za pomocą energii solarnej? Według Saule Technologies, spółki produkującej elastyczne ogniwa fotowoltaiczne na bazie technologii perowskitowej, jest to możliwe znacznie szybciej niż mogłoby się wydawać.
Saule Technologies jest już na etapie komercjalizacji swojej technologii i organizuje konkurs, który może sprawić, że innowacyjne rozwiązania przyszłości powstaną już dzisiaj. Czy to możliwe – zastanawiają się przedstawiciele takich branż, jak nowe technologie, handel, budownictwo oraz biznes.
Firma produkuje elastyczne ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów – krystalicznych minerałów, które w wielu aspektach wypierają już krzem. Tego typu rozwiązania rewolucjonizują sposoby wykorzystywania energii słonecznej. Dzięki nim mogą powstawać np. samowystarczalne energetycznie budynki, drony patrolujące lasy pod kątem pożarów, które nigdy nie będą musiały lądować albo pojazdy będące w stanie przejechać całą Europę bez zużycia kropli oleju napędowego. Posiadacze smartfonów natomiast zapomną o ich ładowaniu… Brzmi dobrze, prawda? W celu otwarcia na nowe produkty został zorganizowany konkurs – Saule Technologies Awards 2020.
Konkurs skierowany jest do kreatywnych osób oraz firm, którym los naszej planety nie jest obojętny. Do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody. Rywalizacja będzie przebiegała w trzech kategoriach, a każdy z laureatów na zasadach określonych w regulaminie konkursu i we współpracy z Saule Technologies będzie miał szansę rozwijać swój koncept aż do fazy komercjalizacji.
Kategorie konkursowe to:
- I kategoria BAPV (Building Applied Photovoltaics): konkurs na koncepcję wdrożenia dla istniejących budynków ogniw fotowoltaicznych Saule Technologies na bazie perowskitu.
Cel: aby dzisiejsze budynki generowały zieloną energię, a ogniwa fotowoltaiczne nie szpeciły krajobrazu i architektury. - II kategoria IoT (Internet of Things): konkurs na koncepcję wzbogacenia istniejących produktów o perowskitowe ogniwo fotowoltaiczne Saule Technologies, dzięki któremu, mając własne, niezależne źródło zasilania, produkt ten dostaje „nowe życie”.
- III kategoria e-Mobility: konkurs dla zwolenników branży eMobility, na wdrożenie rozwiązania produktowego wykorzystującego perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies, przyczyniającego się̨ do generowania energii dla pojazdów elektrycznych lub innych urządzeń, którymi się̨ przemieszczamy.
Stoimy u progu zmian
Konkurs organizowany przez Saule Technologies stał się powodem do debaty ekspertów, którzy odpowiedzieli na pytania, gdzie zmierzamy jako cywilizacja oraz jaka będzie rola zrównoważonego rozwoju w nowej, popandemicznej rzeczywistości. Swoimi opiniami podzielili się profesjonaliści reprezentujący sektory nowych technologii, handlu, budownictwa oraz biznesu.
Jak powiedział Michał Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, pandemia koronawirusa może przynieść wielkie zmiany w naszej erze. – Czuję, że jesteśmy w przełomowym momencie historii ludzkości. Pod względem skali to jak czarna śmierć z połowy XIV w. Po niej, w najbardziej dotkniętych dżumą Włoszech, przyszedł renesans. W II połowie XVII w. wielka zaraza w Anglii doprowadziła do nadejścia oświecenia. Wydaje mi się, że to może być podobny moment – powiedział.
Z tym, że koronawirus może przynieść pozytywne zmiany, zgadza się Mariusz Wawer z Amerykańskiej Izby Handlowej oraz firmy 3M. – Firmy muszą w tym kierunku iść, ponieważ włączyły go jako jeden z filarów długofalowego rozwoju. To już nie tylko ekomarketing. To przede wszystkim pragmatyczna, dobrze przemyślana i zaakceptowana przez zarządy firm oraz inwestorów strategia rozwoju firm i produktów – dodał.
Agnieszka Zielińska ze Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej zauważa, że wiele zależy tutaj od podejścia rządzących i możliwe jest prowadzenie działań z nastawieniem na utrzymanie zrównoważonego rozwoju, przywołując przykład skandynawski. – Jest cała grupa sygnatariuszy, którzy deklarują, że zielony rozwój ma być dalszym kluczowym kierunkiem odmrożenia gospodarki. Być może to nie będzie kwestia roku, dwóch. Być może ta perspektywa będzie dużo dłuższa, ale cele obniżenia emisji dwutlenku węgla w różnych sektorach są w Skandynawii postawione wysoko – podsumowała.
Zainteresowanie rozwiązaniami opartymi na perowskitach wyraził Adam Targowski z firmy Skanska, która współpracuje z Saule Technologies i zamierza w przyszłości korzystać z folii fotowoltaicznych na elewacjach tworzonych przez siebie nieruchomości. – To niesamowity potencjał dla budynków. Dotąd lokowanie odnawialnych źródeł energii w miastach było bardzo ograniczone. De facto to przestrzeń dachu, często niedostępna lub bardzo mała w stosunku do całej powierzchni budynku. Teraz otwiera się możliwość stosowania folii fotowoltaicznych na fasadach. I to jest powierzchnia wielokrotnie większa, a zatem spodziewane korzyści energetyczne również – zauważył.
Czy to oznacza, że nadchodzą dobre lata dla ekologii i zielonej energii? Taką nadzieję ma Piotr Krych, CEO Saule Technologies. Spółka chce być motorem napędowym zmian i ma nadzieję, że organizowany przez nią konkurs znacząco się do tego przyczyni. – W Saule Technologies nie tylko wierzymy, że edukacja i nowe technologie mogą nas uchronić przed katastrofą klimatyczną, ale zamierzamy podjąć walkę o lepsze jutro dla Ziemi i jej mieszkańców. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy razem z Saule Technologies chcieliby zmieniać otaczającą nas rzeczywistość do udziału w konkursie mającym na celu upowszechnienie ogniw fotowoltaicznych opartych na technologii perowskitowej – powiedział. (Saule Technologies)