Reuters: Eksport Gazpromu do Europy spadł o prawie 20%

14 maja 2020, 16:53
7187552807_31ab50f9b1_c
Fot. Thawt Hawthje / Flickr

Agencja Reutera informuje, że w pierwszym kwartale br. Gazprom eksportował do Europy prawie 20% mniej surowca, niż w ubiegłym roku.

W pierwszych trzech miesiącach br. spółka kierowana przez Aleksieja Millera miała wysłać do Europy (w tym Turcji) 39,62 mld m3 gazu. Taki wolumen oznacza spadek o 19,2% r/r.

Na początku kwietnia Federalna Służba Celna informowała z kolei, że w okresie styczeń - luty 2020 Gazprom eksportował „zaledwie” 32,5 mld m3. To aż o 24,6% mniej, niż w analogicznym okresie roku 2019.

Rosjanie spodziewają się, że w związku z pandemią koronawirusa eksport gazu do Europy wyniesie w 2020 r. około 166,6 mld m3. Dla porównania w 2019 r. było to 199,2 mld m3.

Analitycy zauważają, że obecnie spółka znajduje się pod poważną presją cenową, co sprawia, że wielu klientów decyduje się na zakupy spotowe. Dopiero jesienią kontrakty indeksowane do cen ropy staną się bardziej konkurencyjne.

KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Szach mat w jednym ruchu
czwartek, 14 maja 2020, 21:16

Ciekawe ile wyniesie spadek procento w 2 kwartale r/r! Nie wiem czemu ale mam wrażenie, że będzie to więcej. Wracając do tematu to założyli spadek r/r na poziomie ok.16 procent! Optymistycznie bardzo?

FR technologiczne imperium
czwartek, 14 maja 2020, 19:41

Rosja sprzedaje mniej ropy i gazu na dodatek po dwa do trzech razy niższych cenach niż normalnie, na dodatek przegrane spory z Polską i Ukrainą odbiją się w już zadłużonelym budżecie spółki. O olbrzymiej skali pandemii na terenach Rosji nie wspominając, która zrujnowała mały i średni biznes , na którego próby ratowania Rosja wydała tyle co nic (70% i tak niewielki w porównaniu do innych krajów środków antykryzysowych trafiło/trafi do wielkich firm, mały i średni biznes dotrzyma ochłapy) Rosja pewnie nie upadnie aczkolwiek Putin zaczyna być obciążeniem dla oligarchów, a że on władzy dobrowolnie nie odda to jeśli ceny Ropy nadal będą tak niskie mogą zacząć się walki buldogów pod dywanami kremlowskich pałaców.

HeHe
piątek, 15 maja 2020, 14:52

Putin ZAWSZE był obciążeniem dla oligarchów bo zostali przez niego postawieni "do pionu" i muszą uczciwie płacić podatki w Rosji. Dlatego m. in. Putin cieszył i nadal cieszy się popularnością w rosyjskim społeczeństwie włączając w to tzw. nowych ruskich a nikt z poważnych obserwatorów nie przewiduje konieczności oddawania przez niego władzy. Zaznaczam - nikt z POWAŻNYCH obserwatorów. Poza tym dzięki właśnie Putinowi nie ma tam "buldogów". Są co najwyżej "buldożki".

mzs
piątek, 15 maja 2020, 10:56

Należy dodać jeszcze problem odszkodowań w sprawie Jukosu liczony w miliardach, zadłużenie spółek państwowych, topniejący fundusz rezerwowy i gigantyczne pieniądze ładowane w zbrojenia. Po szybkim opróżnieniu rezerw będzie powtórka z lat 90-tych. Dodatkowo po serii 'wyzwoleń rosyjskojęzycznych obywateli' i machania szabelką, Rosja wokół ma tylko wrogów, którzy będą się cieszyć z kłopotów wrogiego mocarstwa, nie pomagać. Szkoda mi tylko zwykłych Rosjan bo oni jak zawsze najbardziej ucierpią a 'góra' będzie żyła jakby nic się nie stało.

HeHe
piątek, 15 maja 2020, 18:49

Z tym "wrogami" co to ich Rosja rzekomo ma w wokół to nawet nie gruba przesada ale wręcz tworzenie rzeczywistości. Z jednej strony ma ChRL które jest partnerem polityczno-gospodarczym i nie zmienią tego żadne opowieści o "chińskiej" Syberii którymi częstują nas różni "prorocy". Za wrogów Rosji trudno także uważać stowarzyszone z nią kraje Azji Środkowej (vide Kazachstan). Iran z pewnością wrogiem Rosji nie jest i tak jak Turcją ma z nią bardzo rozległe, wspólne interesy które przeważają w bilansie wzajemnych kontaktów. Przede wszystkim także, w ramach Unii, nie można za wrogów Rosji uznać Węgier, Włoch, Austrii, Finlandii czy Niemiec lub Francji które zarazem (oprócz Austrii i Finlandii) są w także w NATO. O Białorusi nie warto pisać bo sprzeczki "Batki" z Putinem nigdy nie miały znaczenia dla geopolityki. Tak więc ci "wrogowie" na zachodzie to także stwierdzenie faktu naciąganego do granic możliwości.

Davien
niedziela, 17 maja 2020, 12:28

Heheszku, Rosja sama sie określiła wrogiem dla Wegier,Włoch, Niemiec , Francji i reszty państw NAT oficjalnie uznając NATO za wroga Rosji. Niemcy własnei usadzili Rosję w sprawie NS2, Turcja i Iran maja sprzeczne interesy z Rosja. Finlandia jest na granicy wstapienia do NATO, podobnie jak Szwecja tez z powodu wyczynów Rosji. A dla Chin to Rosja jest duza stacja benzynową i dawcą nielicznych jeszcze potrzebnych technologii

HeHe
środa, 20 maja 2020, 00:25

Nie zapalaj się Davienku. Węgry, Włochy, Niemcy i Francja mają DOSKONAŁE KONTAKTY polityczno-gospodarcze z Rosją a fakt wyroku Bnetza NICZEGO w nich nie zmienia. Zresztą politycy niemieccy usiłowali to zmienić ale urząd jest urząd czyli "ordnung muss sein". Iran ma bardzo zbieżne polityczne interesy z Rosją a Turcja ma z nią miliardowe interesy gospodarcze i dla nich nie będzie ryzykować politycznych. Finlandia i Szwecja nigdy nie były i nadal nie są na żadnej "granicy" przystąpienia do NATO a dla Chin Rosja jest napędem dla ich rosnącej ekonomii oraz (ze względu na swój potencjał wojskowy) nieocenionym sojusznikiem przeciwko Stanom Zjednoczonym. Z tymi "technologiami" to cienki śpiew ostatnich nadziei naszych rusofobów i banderowców :)

Ubawiony
środa, 20 maja 2020, 18:31

W przypadku Turcji w szczególności widać te interesy w gazie? Ile to tam teraz kupili?

Szach mat w jednym ruchu
piątek, 15 maja 2020, 16:02

Wiesz nam tak samo. Jak się posłucha co taki przeciętny Rosjanin ma do powiedzenia. Co myśli co sądzi o tych czasach o rzeczywistości. To w większości przypadków jest mi ich szkoda.

rob ercik
czwartek, 14 maja 2020, 23:43

Tak, tragedia, 37 milionów bezrobotnych w 2mies i większość szynowy zamknięta

Davien
niedziela, 17 maja 2020, 12:31

Rosneift z minusem 2,1 mld usd tylko za pierwszy kwartał 2020r to jak widac gorzej niz w USA:)) A odmiennie niz w Stanach wy swoich szybów zamknac nie możecie, Białorus własnei kupuje ropę z USA zamiast Rosji, oj rob ercik...

Ukulele
piątek, 15 maja 2020, 17:13

To nie koniec. Putin zamknął gospodarkę do połowy maja. Jak tak dalej pójdzie może będzie musiał przedłużyć jego trwanie. Może dobike do 50 mln?

Davien
niedziela, 17 maja 2020, 12:32

Ukulele, Putin nei ma zamiaru dalej zamykać ale właśnie teraz jeszcze poluzowac ograniczenia:( Zakłady maja wznowic prace itd...

Tweets Energetyka24