Portal o energetyce
Resorty energii i środowiska o rozwoju OZE i walce ze smogiem
Minister energii Krzysztof Tchórzewski wraz z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem 10 lipca 2019 r. wzięli udział w konferencji prasowej, podczas której przedstawione zostały programy wsparcia ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mają one wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Polsce i rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Minister Tchórzewski podkreślił, że zaprezentowane dziś programy wpisują się w konsekwentne działania całego polskiego rządu na rzecz poprawy czystości powietrza w Polsce i rozwoju odnawialnych źródeł energii. – Wierzę, że podobnie jak przyjęta 25 czerwca br przez rząd nowelizacja ustawy o OZE i obowiązująca od stycznia br. ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji przygotowane przez Ministerstwo Energii, nie tylko pomogą Polsce osiągnąć wymagany przez Unię Europejską poziom 15 proc. udziału energii z odnawialnych źródeł w jej końcowym zużyciu brutto do 2020 r., lecz także znacząco wpłyną na poprawę czystości powietrza, którym oddychają Polacy. – dodał minister Tchórzewski.
W opinii ministra Tchórzewskiego rozwój prosumenckiej energetyki rozproszonej jest również niezwykle istotny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Działalność obu naszych ministerstw zazębia się tworząc sprawny mechanizm zapewniający Polakom zarówno stabilne dostawy ekologicznej energii elektrycznej, jak i coraz zdrowsze powietrze – zakończył minister energii.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że zaprezentowane dziś programy to kolejny krok do inwestycji w odnawialne źródeł energii, a co za tym idzie do czystszego powietrza. – Obiecaliśmy Polakom inwestycje w zieloną energię i dotrzymujemy słowa. Co najważniejsze z tych środków będą mogły skorzystać nie tylko przedsiębiorstwa i mieszkańcy miast, ale również rolnicy z obszarów wiejskich – podkreślił.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.
jw/PAP