Raport: ceny paneli fotowoltaicznych będą rosnąć

15 kwietnia 2021, 12:52
panele fotowoltaiczne pixabay
Fot. Pixabay

Koszt budowy farm słonecznych spada od kilku lat, sprawiając, że energia słoneczna staje się coraz bardziej popularna w projektach różnej wielkości, które pojawiają się na całym świecie. Jednak teraz sytuacja ma się odwrócić. 

Nowe projekty fotowoltaiczne stają się droższe z powodu rosnących kosztów modułów, transportu i robocizny - ujawnia raport Rystad Energy. Rosnące ceny towarów i koszty wysyłki powodują erozję marż w projektach PV, potencjalnie prowadząc do opóźnień związanych z inwestycjami zbliżającymi się do zamknięcia finansowego. Moduły stanowią największą pojedynczą pozycję inwestycyjną w projektach PV, co oznacza, że nawet niewielkie zmiany kosztów mogą prowadzić do znaczących wyzwań dla rentowności projektu.

W ciągu ostatnich 10 lat w branży odnotowano 80% spadek cen modułów w przeliczeniu na dolara na wat, z ponad 1 dolara na wat w 2011 r. do mniej niż 0,20 dolara/Wp dla modułów free-on-board (FOB) w 2020 r. Jednak w tym roku koszty modułów FOB z Chin wzrosły już do ponad 0,22 USD/Wp, odwracając siedmioletni trend. Rozwój ten był spowodowany wzrostem cen kluczowych towarów używanych do produkcji krzemowych ogniw słonecznych, w tym polikrzemu, srebra, aluminium i szkła, a także wyższymi kosztami wysyłki. 

Jednym z kluczowych towarów używanych w produkcji ogniw słonecznych jest srebro, ponieważ jego właściwości elektryczne sprawiają, że jest to idealny przewodnik elektryczny z przednią i tylną częścią ogniwa. W latach 2012-2016 przemysł radykalnie zmniejszył zużycie drogiego srebra z ponad 200 miligramów na moduł do około 100 mg na moduł. 

Ilość używanego srebra spadła tylko nieznacznie od 2016 r. i obecnie mieści się w przedziale 80-90 mg na komórk. Dzięki zużyciu mniejszej ilości srebra na ogniwo, a także korzystaniu ze spadku cen surowców, branża fotowoltaiczna zmniejszyła udział kosztu srebra na wat z 0,05 USD/Wp w 2012 r. do 0,015 USD/Wp w 2020 r.

Reklama
Reklama

Jednak udział srebra w całkowitych kosztach modułów ponownie rośnie, ponieważ zużycie srebra na ogniwo ustabilizowało się, podczas gdy ceny metalu szlachetnego rosną. Sektor PV reprezentuje 10% światowego popytu na srebro, podczas gdy oczekiwany dodatkowy wzrost spowodowany przez przemysł motoryzacyjny w związku ze wzrostem liczby pojazdów hybrydowych i elektrycznych może zwiększyć popyt na srebro z tego sektora z 51 mln uncji w 2020 r. do 88 mln uncji w 2025 r., podnosząc ceny jeszcze wyżej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Niuniu
piątek, 16 kwietnia 2021, 03:28

Wzrost cen z 0,20 dolara na 0,22 to zaledwie 10%. Proponuję autorowi zapoznać się ze wzrostem cen stali na rynku europejskim tylko w ostatnich 3 miesiącach. Osobiście uważam, że mimo wszystko kluczowym czynnikiem wzrostu cen instalacji fotowoltanicznych w Polsce jest wzrost kosztów "robocizny". W ostatnich latach gwałtownie rosną koszty pracy w Polsce. Procesu montażu i serwisowania paneli nie da się zautomatyzować - wzrost jest nieunikniony i znacznie bardziej oddziałujący na koszt finalny niż wzrost cen srebra na świecie. To proste ale umykające uwadze ekonomistów. Za coraz liczniejsze święta, liczne wolne "majówki", urlopy wypoczynkowe liczone w trakcie urlopów wychowawczych, trzynastki, czternastki, Pracownicze Plany Kapitałowe, drożejący prąd dla biznesu i gaz dla wszystkich, czy w końcu za maseczkę na twarzy pracownika lub euro po 4,6 zł ktoś musi zapłacić. To wszystko kosztuje. I jak zawsze zapłaci kupujący towar lub usługę. Każdy Obywatel RP. Tak jak zawsze. Szkoda, że tego nie rozumiemy. Nic nie jest za darmo - nawet za sławne 500+ płacimy wspólnie wszyscy.

CharlieK
niedziela, 18 kwietnia 2021, 20:30

Również w 100% popieram tezę postawioną przed przedmówcę.

M.G.
piątek, 16 kwietnia 2021, 18:29

Popieram w 100%! Mali przedsiębiorcy utrzymują ten kraj jeszcze, a to oni najbardziej dostają... Wzrost robocizny jest nieunikniony.

Tweets Energetyka24