Reklama

Górnictwo

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie KHW

  • Falcon 9 na LC-39A, gotowy do wyniesienia satelity EchoStar 23. Fot. SpaceX via Facebook
    Falcon 9 na LC-39A, gotowy do wyniesienia satelity EchoStar 23. Fot. SpaceX via Facebook

Rada Ministrów podjęła uchwałę, która pozwala MSP na przekazanie 100 procent akcji Katowickiego Holdingu Węglowego do  jednoosobowej spółki Skarbu Państwa.

Kolejnym krokiem ma być zaangażowanie inwestora z branży elektroenergetycznej, które pozwoli szybko i efektywnie dokapitalizować KHW - taką informację przekazał Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa, podczas spotkania z zarządem spółki, dyrektorami kopalń, przedstawicielami organizacji związkowych oraz Rady Nadzorczej.

Wiceminister stwierdził także, że ruchy konkretyzujące winny nastąpić „w bardzo krótkim czasie” - niewykluczone zatem, że do finalizacji transakcji dojdzie jeszcze w bieżącym roku. 

Premier Ewa Kopacz, która również gościła na Śląsku, podkreślała, że aby myśleć kompleksowo o przyszłości branży, ważnym jest przyjęcie ustaw dotyczących rynku mocy i (częściowo)  inteligentnych sieci przesyłowych. Szefowa rządu zwróciła również uwagę, że w ostatnim czasie podpisano dwa istotne porozumienia, które mogą przyczynić się do zwiększenia popytu na węgiel: „Azoty i AGH, zgodnie z planem dla Śląska, który prezentowaliśmy - te dwie instytucje będą przeprowadzać procedurę zgazowania tego węgla i wykorzystania metanu, który dzięki temu będzie spożytkowany w przemyśle chemicznym. Są również działania Agencji Rozwoju Przemysłu i Głównego Instytutu Górnictwa, którzy się również nad tą sprawą pochylają, czyli dwie odrębne grupy, które dzisiaj już wypracowują tę metodę zgazowania" - powiedziała Ewa Kopacz, cytowana przez PAP.

Dzisiejsza „Rzeczpospolita” donosi, że najbardziej prawdopodobnym inwestorem dla Katowickiego Holdingu Węglowego wydaje się obecnie Grupa Enea, która miałaby wnieść do spółki celowej akcje LW Bogdanka i objąć tym samym 51% udziałów w SPV.

Zobacz także: Australijczycy wybudują kopalnię na Dolnym Śląsku

Zobacz także: Polska stawia na czyste technologie węglowe

Reklama

Komentarze

    Reklama