Portal o energetyce
Putin zezwolił na konfiskatę zagranicznych aktywów
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał ustawę pozwalającą na zajmowanie zagranicznego majątku na zasadzie wzajemności. Jest to odpowiedź rosyjskich władz na próby pomocy w egzekwowaniu odszkodowań zasądzonych przez Europejski trybunał Praw Człowieka i Trybunał Sprawiedliwości w Hadze w sprawie Jukosu.
W sierpniu br. redakcja Energetyka24 donosiła, że rosyjska Duma opublikowała projekt uchwały mającej na celu ograniczenie, na zasadzie wzajemności, ochrony zagranicznych aktywów na terytorium Rosji. W październiku Duma państwowa uchwaliła ustawę a 4 listopada popisał ją Władimir Putin. Ustawa wejdzie w życie w 2016 roku.
Kwestia ochrony rosyjskiego mienia za granicą podniesiona została w połowie czerwca, kiedy to sądy belgijskiej i francuskie, w związku orzeczeniami ETPC i MTS ws. byłych akcjonariuszy Jukosu, zajęły rosyjskie aktywa. We wrześniu także do niemieckich sądów zostały wystosowane wnioski o zajęcie rosyjskiego majątku, opiewające na sumę 42 mld dolarów. Całość zasądzonych odszkodowań przez Trybunały oraz koszty sądowe i odsetki to kwota ok. 52,2 mld $.
Podobny mechanizm zajmowania mienia został użyty w 1993 roku, kiedy na podstawie wyroków rosyjskie aktywa były "aresztowane" w wielu zachodnich bankach. Postępowanie miało związek z zasądzeniem odszkodowania dla szwajcarskiej firmy Noga, która w 1991 roku zawarła umowę barterową z Rosją ws. wymiany żywności oraz innych dóbr konsumpcyjnych na ropę naftową.
Zobacz także: Kurdyjska ropa uderzy w tranzyt rurociągiem Przyjaźń?
Zobacz także: Nord Stream II zagrożony. Niemcy zajmą aktywa Gazpromu?