"Puls Biznesu": Recykling baterii może być nową specjalnością Polski

10 czerwca 2021, 10:28
51107311570_678d43c22d_k
Fot. Ivan Radic / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Polska jest już znaczącym producentem akumulatorów do elektrycznych aut, a ma szansę stać się także ważnym miejscem ich utylizacji - podaje w czwartek "Puls Biznesu".

"Puls Biznesu" podaje, że dzięki fabryce LG Energy Solution Polska jest dużym producentem baterii litowo-jonowych do samochodów elektrycznych i już w listopadzie 2020 r. dostarczyła ich do Niemiec więcej niż Chiny i Korea razem wzięte. LG Energy Solution rozbudowuje zakład i planuje osiągnięcie mocy na poziomie 100 GWh.

Reklama
Reklama

"Benchmark Mineral Intelligence szacuje, że do 2029 r. produkcja w Europie może urosnąć dziesięciokrotnie - z 30 do 300 GWh. Czas życia baterii litowo-jonowej to 10-12 lat. Będzie więc przybywać zużytych oraz odrzutów z fabryk. Zgodnie z obecnymi regulacjami 100 proc. baterii litowo-jonowych - zarówno samochodowych, jak przemysłowych - musi być poddane recyklingowi. Każda fabryka baterii zobowiązana jest zrobić to samodzielnie lub zlecić to uprawnionemu recyklerowi, z którym kontrakt musi zawrzeć przed sprzedażą produktu" - zauważa "Puls Biznesu". 

Wiceprezes Elemental Holdingu Michał Zygmunt zwraca uwagę, że nie ma w Polsce firmy, która zapewnia recykling baterii litowo-jonowych na skalę przemysłową. "Kilka ma takie plany, ale dziś występuje deficyt mocy. Obecne instalacje są w stanie zagospodarować tylko tzw. scrap produkcyjny, zużytych baterii przybywa, a za 3–5 lat będzie ich znacznie więcej" - mówi wiceprezes Elemental Holdingu, który właśnie buduje pierwszą linię recyklingu baterii litowo-jonowych. 

Gazeta informuje, że Elemental Holding wystartował w unijnym konkursie IPCEI (Important Projects of Common European Interest) i zdobył 73 mln EUR dotacji na projekt za 100 mln EUR. 

Zakład w województwie śląskim zostanie uruchomiony w 2023 r. Jego moce w pierwszej fazie będą na poziomie co najmniej kilku tysięcy ton. (PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Niuniu
środa, 16 czerwca 2021, 00:39

Buczacza - nie wiem w jakim kraju urzędujesz. Ale jak nie wierzysz to po pytaj. W Polsce do dnia dzisiejszego domy i mieszkania budują Spółdzielnie Mieszkaniowe. Mnie wybudowała taka Spółdzielnia dom. 194 m2. W Warszawie. Już za Kapitalizmu. Mam też sporo sąsiadów którym podobne domy ta Spółdzielnia też wybudowała. A co do baterii - to ile ich produkują w Polsce polskie firmy? Jest choć jedna? Jak na razie mamy fabrykę koreańskiego LG która zatrudnia przy produkcji baterii kilkuset pracowników. Nawet jeśli ta fabryka będzie produkować bardzo dużo baterii to nadal trudno w jej kontekście mówić o polskiej specjalizacji. Ile promili polskiego PKB pochodzi z tej produkcji? A samochodów elektrycznych ile produkujemy? A ten prom co to miał postawić na nogi Nasz przemysł okrętowy to w jakim stopniu zaawansowania się znajduje?

Buczacza
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:05

Nie urzęduję tylko mieszkam. Od zawsze w Polsce. I śmieszą mnie kom.deprecjonujace Polskę . Czyli takie jak twoje. Szczególna forma polskiej racji stanu. Popraw mnie ale nie przypominam sobie abyś kiedyś napisał coś pozytywnego o Polsce? Twoje szczegółowe analizy to wpisz wymaluj linia programowa kremla! Czym bardziej podkreślasz (nasz,nasze, produkujemy). Tym bardziej się w tym utwierdzam..... Na koniec .Czy wszystko jest dobrze-nie! Czy wszystko mi się podoba-nie! Czy idziemy w dobrą stronę tak. Czy się rozwijamy tak. Rozumiem krytykę to naturalne. Tylko w twoim przypadku to nie krytyka. Z definicji jesteś na nie. A poglądy które prezentujesz są na nie. Za to idealnie pasują do tych moskiewskich. W pierwszym kwartale tego roku. Ta Polska którą tak deprecjonujesz przy każdej okazji. Zamiast jabłek wyeksportowała do rosji putina. Towarów za 8 mld.złotych. A w tym np.silniki do samolotów, lekarstwa, ciężarówki czy też układy scalone! Dla mnie to sukces i powód do dumy. Rozumiem że dla ciebie nie....

Buczacza
sobota, 12 czerwca 2021, 23:44

Jak się czyta takie komentarze. A w szczególności ten jeden. Autorstwa specjalisty,który twierdzi że spółdzielnia mieszkaniowa wybudowała mu dom! To jestem spokojny o Polskę. Tym bardziej że połowa akumulatorów wyprodukowana w cywilizowanej Europie pochodzi z Polski. Przy okazji w tytule jest znak zapytania. No cóż jak ktoś zauważył po wojowniku gazpromiku. Dużo raczej spodziewać się nie można.

Niuniu
piątek, 11 czerwca 2021, 00:03

Jedyną Naszą specjalnością jest megalomania. Nawet ziemniaki przestały nią być. Mieliśmy przodować w samochodach elektrycznych. Później pojawił się temat baterii do nich. W międzyczasie specjalnością miały być promy. Nie minął rok i już robimy się zagłębiem wodorowym. A teraz "recykling". Marzyć nikt nikomu nie zabrania. Ale to nie marzenia tylko mrzonki.

kasiakasa
środa, 23 czerwca 2021, 09:15

Budowa fabryk aut elektrycznych idzie i auta bedą, Zapowiedzi polskiego premiera to jak cios po oczach dla niemieckiego biznesu. Były dwie informacje (2 razy) o porcie cukrowym w Gdańsku i popatrz wnikliwie,cukrownictwo buraka omal całkowicie wróciło w polskie ręce i eksportujemy 500 tyś ton. i budowana jest retencja dla wody i handel idzie przez ONZ z najwyzszej pólki. Polski system działa jak korporacja z Nowego Yorku,mało sie mówi ale stocznie tureckie szykuja oferty na wieze wiertnicze dla gazu na szelfie rumuńskim pod nosem ruskich dla polskiego inwestora.Oczywiscie ze mało sie o ty mówi

Wawiak
piątek, 18 czerwca 2021, 16:29

Niuniu, ty to nawet nie masz pojęcia, co w Polsce się buduje. tego, że mamy firmy, które produkują na rzecz sektora kosmicznego - i że są to firmy "z górnej półki", też pewnie nie wiesz.

Buczacza
sobota, 12 czerwca 2021, 08:51

Mrzonki? W szczególności w wydaniu kogoś komu SM wybudowała dom!

tttx
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:12

Clue sprawy jest w tym zdaniu: Każda fabryka baterii zobowiązana jest zrobić to samodzielnie lub zlecić to uprawnionemu recyklerowi, z którym kontrakt musi zawrzeć przed sprzedażą produktu". Mamy fabryki baterii to będziemy też je u siebie złomować, czasami się zapalą i spalą, czasami się to zakopie gdzieś w ziemi.

Pulsar
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:38

10-12 lat.... Niejeden laptop się zaśmiał, o smartfonie nie wspominając ;-)

Tweets Energetyka24