Reklama

Gaz

PSG zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Pomorza

  • Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Jason Major
    Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Jason Major

Oddział w Gdańsku zakończył realizację strategicznego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Pomorza. Znacząco poprawi on dostępność gazu ziemnego dla odbiorców w rejonie aglomeracji trójmiejskiej i przyczyni się do dalszego rozwoju całego regionu.

W ramach projektu Południowo-wschodnie zasilanie miasta Gdańsk wraz z gazyfikacją Wiślinki i Wyspy Sobieszewskiej gdański oddział wykonał jeden z najdłuższych przewiertów w kraju - liczący niemal 1 km przewiert pod Martwą Wisłą. Łącznie wybudowano ponad 130 km gazociągów dystrybucyjnych wraz z przyłączami, co umożliwia gazyfikację i przyłączanie odbiorców na terenie Żuław Gdańskich, w gminach: Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Suchy Dąb i Pszczółki.

„Dzięki wybudowanej w ramach inwestycji stacji redukcyjno-pomiarowej w Przejazdowie oraz zmianie kierunku zasilania dzielnic Rudniki, Krakowiec, Stogi, Olszynka i Śródmieście, otrzymujemy nie tylko dodatkowe źródło gazu, ale również odciążamy stacje gazowe i gazociągi zasilające trójmiejską sieć gazową z kierunku zachodniego.  Zwiększamy tym samym pewność dostaw gazu dla mieszkańców Gdańska” – podkreśla Piotr Lamparski, zastępca dyrektora Oddziału w Gdańsku ds. Technicznych.

Zalety projektu, m.in. stworzenie infrastruktury dla dalszego rozwoju gospodarczego regionu, a także jego wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Pomorza, zostały omówione podczas konferencji prasowej, która odbyła się 26 listopada w Gdańsku.

Projekt realizowany jest przy wsparciu funduszy unijnych, a wartość całej inwestycji wynosi ponad 124 mln zł brutto. Ostateczne zakończenie robót budowlanych planowane jest w grudniu 2015 r. 

Zobacz także: Kurdyjski gaz dla UE zagrozi Gazpromowi

Zobacz także: Postępowanie antymonopolowe: w grudniu spotkanie Gazprom - KE

Reklama

Komentarze

    Reklama