Gaz
PSG uruchomi kolejną placówkę gazowniczą
Polska Spółka Gazownictwa uruchomi w październiku 2017 roku Placówkę Gazowniczą w Sokołowie Podlaskim w województwie mazowieckim. Będzie to kolejna z 52 jednostek Spółki, które powstaną w tym roku. Obecny podczas spotkania w tej sprawie Minister Energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że bardzo cieszy go otwarcie Polskiej Spółki Gazownictwa na tereny wschodniej Polski, które są najsłabiej zgazyfikowanymi regionami kraju. Stwarza to szansę dla rozwoju tych ziem i zwiększa dostęp mieszkańców do ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny.
Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił, że realizacja nowych strategii PGNiG i PSG daje szansę na rozwój Polski regionalnej i powiatowej, bowiem dostęp do gazu przyciąga kolejne inwestycje. Dodał, że samorządy z tych regionów długo czekały na tego typu inwestycje.
Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel dodał podczas prezentacji planów PSG na najbliższe lata, że nowa strategia PSG to również tworzenie nowych miejsc pracy w dotychczas zaniedbywanych rejonach Polski i realny wpływ na rozwój lokalnych rynków pracy. PSG nie rozbudowuje bowiem administracji, wszystkie nowe miejsca pracy powstają w Polsce regionalnej. Prezes Wróbel podkreślił też, że PSG intensywnie rozwija gazyfikację z wykorzystaniem technologii skroplonego gazu LNG. Do 2022 roku Spółka planuje wybudowanie 140 stacji regazyfikacji skroplonego gazu w całej Polsce.
Zobacz także: PSG i Gaz-System uporządkują infrastrukturę gazową
Ogółem Polska Spółka Gazownictwa podpisała do tej pory w całym kraju 414 listów intencyjnych z gminami, dotyczących współpracy przy gazyfikacji, z czego 67 listów w województwie mazowieckim. Najważniejsze inwestycje PSG na Mazowszu to budowa stacji redukcyjnych w Sokołowie i Jabłonnie, budowa stacji LNG w gminie Przysucha, gazyfikacja gminy Łąck oraz dzielnicy Płocka Radziwie, modernizacja gazociągu Falęcice- Mogielnica, budowa gazociągu systemowego do Nowego Miasta nad Pilicą, przebudowa gazociągu białostockiego, gazyfikacja rejonu Przasnysz – Chorzele, modernizacja gazociągu Gończyce-Siedlce oraz budowa gazociągów Góra Kalwaria – Ustanów. Spółka przeprowadzi też gazyfikację gminy Mordy.
W sumie do 2022 roku PSG zrealizuje w województwie mazowieckim 10 tematów inwestycyjnych o wartości ponad 630 milionów złotych, w wyniku czego przybędzie 1150 kilometrów sieci, a także 7 stacji gazowych. W całej Polsce PSG wyda na przebudowę systemu gazowniczego ponad 11 miliardów złotych do 2022 roku. W tym czasie PSG chce zwiększyć poziom gazyfikacji Polski do prawie 61%, co oznacza zgazyfikowanie 74 nowych gmin. Obecnie tylko 1433 gminy z 2479 w Polsce są zgazyfikowane, co daje 57,81%. Plany gazyfikacji w województwie mazowieckim obejmują 19 nowych gmin, w tym do końca bieżącego roku Przasnysz, Chorzele i Stara Biała, a do 2022 roku Wiskitki, Wiśniewo, Radzanowo, Rząśnik, Somianka, Bodzanów, Bielany, Miedzna, Grudusk, Siennica, Mordy, Łąck, Chynów, Tarczyn, Przysucha i Mogielnica/Nowe Miasto nad Pilicą.
Zobacz także: PSG: otwarto kolejną Placówkę Gazowniczą
Oddział Zakład Gazowniczy w Warszawie obejmuje swoim zasięgiem 314 gmin, z czego zgazyfikowane są 162 gminy, co daje 52%. OZG Warszawa podlega 21 Gazowni i 3 Placówki Gazownicze. Są to Gazownie w Ciechanowie, Grodzisku Mazowieckim, Józefowie, Legionowie, Mińsku Mazowieckim, Mogielnicy, Ostrołęce, Piasecznie, Pionkach, Płocku, Pruszkowie, Radomiu, Siedlcach, Wołominie, Wyszkowie oraz Gazownie Warszawa Centrum, Praga Południe, Praga Północ, Warszawa Zachód, Warszawa Żoliborz oraz Placówki Gazownicze w Mławie, Płońsku i Grójcu. OZG Warszawa zarządza ponad 21 tysiącami kilometrów sieci wysokiego, średniego i niskiego ciśnienia oraz 86 stacjami wysokiego ciśnienia i 188 stacjami drugiego stopnia. We wszystkich jednostkach należących do OZG Warszawa zatrudnionych jest obecnie 1236 osób, a według planów etatyzacji docelowo ma być 1523 pracowników, co oznacza stworzenie 287 nowych miejsc pracy.