PSEW: współdzielenie sieci przez wiatraki i PV receptą na ograniczenia sieciowe

27 sierpnia 2021, 16:54
wiatraki
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Tzw. cable pooling, czyli współdzielenie przyłączy do sieci przez źródła wiatrowe i fotowoltaiczne może być receptą na ograniczenia polskiej sieci elektroenergetycznej - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

W ocenie PSEW, problem niewystarczającej przepustowości polskich sieci w warunkach gwałtownie rosnącego zainteresowania źródłami „zielonej” energii w przyszłości może stać się jednym z głównych elementów spowalniających transformację energetyczną.
„Coraz mocniej wybrzmiewa problem rosnących ograniczeń, które dotyczą warunków przyłączenia do sieci kolejnych projektów” - mówi prezes PSEW Janusz Gajowiecki.

Jak wskazuje, rozwiązaniem może stać się tzw. cable pooling, czyli idea współdzielenia infrastruktury energetycznej pomiędzy farmy wiatrowe i słoneczne. Chodzi m.in. o wykorzystanie zabezpieczonych zdolności przesyłu energii np. dla zbudowanej wcześniej elektrowni wiatrowej do uruchomienia w tej samej lokalizacji elektrowni fotowoltaicznej.

„Dzięki niej farmy wiatrowe mogą dostarczać prąd głównie w nocy, jesienią i zimą, a panele słoneczne w bezchmurne, wiosenne i letnie dni. To rozwiązanie sprawdza się już w Danii i Holandii, teraz może przynieść korzyści także w Polsce” – podkreśla Gajowiecki.

Dzięki możliwości wykorzystania źródeł o różnym profilu wytwarzania energii w ramach jednego przyłącza, operatorzy będą mieli zapewnione stabilne dostawy energii przy jednoczesnym, efektywnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury sieciowej - wskazuje PSEW.

„Taki sposób łączenia mocy na jednym przyłączu, może być rozwiązaniem problemu niewystarczającej przepustowości sieci elektroenergetycznej. Korelacja źródeł wiatrowych i słonecznych dzięki wykorzystaniu cable pooling może okazać się jednym z bardziej efektywnych rozwiązań na rynku odnawialnych źródeł energii i dać impuls do jeszcze szybszego rozwoju tej branży” – ocenia prezes Stowarzyszenia.

Reklama
Reklama

Jak wskazuje PSEW, cable pooling jest najbardziej efektywny w sytuacjach, gdy elektrownia fotowoltaiczna może być zainstalowana w pobliżu istniejącego parku wiatrowego, korzystając z jego przyłącza. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
KNP
niedziela, 29 sierpnia 2021, 11:56

A jak w nocy nie będzie wiało? Powtórka z rozrywki ?

Eytu
niedziela, 29 sierpnia 2021, 01:16

Do inteligentnego zarządzania prądem z wiatru trzeba globalnego podejścia. Prąd z wiatru produkowany jest jako nieograniczony - to wiatr decyduje a nie my ile prądu jest wytwarzane. Wiatru nie da się zaplanować. Woda jest bardziej możliwa do predykcji krótkoterminowej ( poza katastrofami naturalnymi typu ulewne deszcze 70 mm przez tydzień powodujące powódź). Powinniśmy na Wiśle i Odrze wybudować po 10 stopni wodnych specjalny próg w dnie - będzie podwyższał stan wody do metra. Obok przepust z turbiną wodną, która nadmiar wody zamieni na prąd. Podnoszenie poziomu wody gdy poziom wiatru podniesie się powyżej średniej miesięcznej - wtedy woda będzie wykorzystywana gdy spadnie produkcja wody z wiatru.

rmarcin555
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 13:29

@Eytu. Wiatr to chyba najgorsze OZE. Elektrownie są wodne wcale nie są przewidywalne, a inwestycje w elektrownie wodne są drogie.

Eytu
niedziela, 29 sierpnia 2021, 17:06

* gdy spadnie produkcja PRĄDU z wiatru :)

krzys
sobota, 28 sierpnia 2021, 12:11

Przy OZE często przypomina mi się powiedzenie z czasów PRL - Rząd dzielnie walczy z problemami, które sam tworzy. Tu dodatkowo opisujemy (dodatkowo za pomocą "mądrych określeń) coś, co powinno być oczywiste samo w sobie.

Tweets Energetyka24