Elektroenergetyka
PSE: Rekordowe zapotrzebowanie na moc z powodu upałów
Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA informują, że 1 sierpnia 2017 r. (wtorek) wystąpiło rekordowe zapotrzebowanie na moc elektryczną w szczycie rannym okresu letniego.
Zarejestrowane zapotrzebowanie krajowe o godz. 13: 15 wyniosło 23 215 MW.
Dotychczasowa najwyższa wartość zapotrzebowania na moc dla rannego szczytu obciążenia okresu letniego: 22 883 MW, wystąpiła 28 czerwca 2017 r.
W rozmowie z Energetyka24 rzeczniczka PSE uspokaja: "Przewidywany w okresie letnim poziom nadwyżki mocy w krajowych źródłach wytwórczych oraz posiadane zdolności importowe pozwalają stwierdzić, że ryzyko wystąpienia zagrożenia w zapewnieniu ciągłości dostaw energii elektrycznej i konieczności wprowadzania stopni zasilania jest bardzo małe”.
Przedstawicielka PSE zwróciła uwagę, że od 2015 roku doszło do kilku wydarzeń, które w opinii spółki poprawiły bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego. Należą do nich:
- uruchomienie połączenia z Litwą i uzyskanie nowych zdolności importowych w wysokości 500 MW;
- instalacja przesuwników fazowych na połączeniu z Niemcami i uzyskanie dodatkowych zdolności importowych do 500 MW;
- zmniejszenie zakresu remontów w elektrowniach cieplnych (w roku 2015 było on znacząco większy w związku z wchodzącymi z dniem 1.01.2016 roku zaostrzonymi wymaganiami dotyczącymi emisji zanieczyszczeń);
- pozyskanie usługi DSR (Demand Side Response, tj. usługa redukcji zapotrzebowania na polecenie operatora) - od lipca będą obowiązywały umowy z odbiorcami, w programie gwarantowanym 361 MW latem i 315 MW zimą;
- zawarcie umów na import interwencyjny ze wszystkimi sąsiednimi OSP oraz z operatorem węgierskim.
pm/PSE
Zobacz także: Tropikalne upały nad Polską. PSE: dostawy energii są zabezpieczone [KOMENTARZ]