Reklama

Portal o energetyce

Przecieka jeden z najważniejszych ropociągów na świecie

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Z powodu przecieku rurociąg Forties Pipeline System na Morzu Północnym został wyłączony z eksploatacji na około dwa tygodnie - poinformowała firma Ineos.

Ceny ropy na świecie mocniej podskoczyły, ponieważ jest to jeden z najważniejszych na świecie naftociągów. Ropa na giełdzie paliw ICE Futures w Londynie powyżej 65 dolarów za baryłkę - surowiec w Londynie tak drogi był ostatnio 30 miesięcy temu. Zyskuje też ropa na giełdzie w Nowym Jorku - podają maklerzy.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 1,01 USD, czyli 1,6 proc., do 65,70 USD za baryłkę.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 58,46 USD za baryłkę, po zwyżce o 47 centów, czyli 0,8 proc. 

Notowania Brent - europejskiego benchmarku - wsparły informacje o wyłączeniu z eksploatacji rurociągu Forties Pipeline System na Morzu Północnym. Jego przepustowość wynosi ok. 500 tys b/d. Przerwa w dostawach wynika z uszkodzenia rury i wycieków surowca.

Naprawa usterki przy tym naftociągu, jednym z najważniejszych na świecie, może potrwać około 2 tygodni. Wyciek stwierdzono podczas rutynowej kontroli urządzeń - podał operator rurociągu firma Ineos.

"Jeśli na rynku mamy informacje jak długo może potrwać naprawianie tego uszkodzenia to już +usuwa+ część niepewności związanej z tym wydarzeniem i ogranicza premię za ryzyko" - mówi Ric Spooner, analityk CMC Markets w Sydney. 

"Na dodatek mamy stosunkowo wysokie globalne zapasy ropy, a to może wpływać na ograniczanie jakichś większych rajdów na rynku ropy" - dodaje. 

Inwestorzy z zainteresowaniem czekają teraz na cotygodniowe dane o zapasach paliw w USA. We wtorek poda je Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę zrobi to Departament Energii USA (DoE). 

Analitycy spodziewają się spadku zapasów o 2,89 mln baryłek.

Podczas poprzedniej sesji ropa NYMEX w Nowym Jorku zwyżkowała o 1,1 proc., a Brent na ICE zyskała 2 proc.

(PAP/jk) 

Zobacz także: Orlen sprzedaje kolejne obligacje

Zobacz także: PKN Orlen przedłuży strategiczną umowę z Saudyjczykami? [PROGNOZA]

Komentarze