Reklama

Portal o energetyce

Protest w rosyjskiej stoczni remontującej atomowe okręty podwodne. Zakład przejmie Rosnieft?

  • Formacja laserów do wywarcia ciśnienia na świetlny żagiel mogłaby powstać na pustyni w Chile. Ilustracja: breakthroughinitiatives.org
    Formacja laserów do wywarcia ciśnienia na świetlny żagiel mogłaby powstać na pustyni w Chile. Ilustracja: breakthroughinitiatives.org

300 pracowników stoczni w Rosljakowie pod Murmańskiem zamierza protestować przeciwko możliwości jej przejęcia przez Rosnieft. Swoje postulaty wyartykułowali w liście do prezydenta Rosji, Władimira Putina. 

Zakład remontujący m.in. atomowe okręty podwodne typu Borej dla rosyjskiej marynarki wojennej może zostać przekształcony w bazę logistyczną i serwisową Rosnieftu dla inwestycji realizowanych na morzach: Barentsa, Peczorskim, Karskim i Łaptiewów. W założeniu ma to złagodzić skutki zachodnich sankcji m.in. poprzez ograniczenie kosztów ponoszonych przez Rosnieft, który do tej pory dla celów logistycznych i serwisowych wynajmował niewielką stację dokującą w Zatoce Kolskiej niedaleko wsi Lawna.  

Pracownicy stoczni w Rosljakowie wystosowali specjalny list do Władimira Putina, w którym podkreślają, że zamknięcie zakładu będzie dużą stratą dla Floty Północnej, której jednostki do tej pory w nim remontowano. Chodzi nie tylko o nowoczesne okręty podwodne, ale także np. jedyny rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow. 

Reklama

Komentarze

    Reklama