Reklama

Gaz

Projekt Posejdon: "Trójząb" Gazpromu wymierzony w UE

  • Od lewej: Piotr Orleański- wicedyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN i Zygmunt Rafał Trzaskowski- Dyrektor Generalny Hertz SystemsFot. Hertz Systems via Facebook

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller przedstawił dzisiaj Władimirowi Putinowi plan nowego rurociągu, który ma transportować gaz ziemny do Włoch przez Grecję.

 „Projekt ma uzyskać ocenę efektywności technicznej i ekonomicznej przed końcem 2016 roku. Postanowiliśmy nazwać go ‘Posejdon’ i opracowaliśmy go wspólnie z przedstawicielami Grecji, Francji, Włoch. Gazociąg ma przebiegać dnem Morza Jońskiego i umożliwi roczny transport 12 miliardów metrów sześciennych azerskiego gazu z Grecji do Włoch” – powiedział Miller. Wiele wskazuje także na to, że w pewnej perspektywie czasowej rurą popłynie również rosyjski surowiec.

Przed kilkoma dniami, 24 lutego włoski koncern Edison wraz z greckim DEPA podpisały z Rosjanami memorandum dotyczące działań mających na celu budowę rurociągu umożliwiającego transport gazu z Rosji do Europy przez Morze Czarne.

Zobacz także: Trwają rozmowy z Katarem o wykorzystaniu drugiego gazoportu w Polsce

Zobacz także: Były szef NATO: Budowa Nord Stream II byłaby błędem

 

Reklama

Komentarze

    Reklama