Projekt Posejdon: "Trójząb" Gazpromu wymierzony w UE

29 lutego 2016, 16:24
fot. JanChr/ flickr

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller przedstawił dzisiaj Władimirowi Putinowi plan nowego rurociągu, który ma transportować gaz ziemny do Włoch przez Grecję.

 „Projekt ma uzyskać ocenę efektywności technicznej i ekonomicznej przed końcem 2016 roku. Postanowiliśmy nazwać go ‘Posejdon’ i opracowaliśmy go wspólnie z przedstawicielami Grecji, Francji, Włoch. Gazociąg ma przebiegać dnem Morza Jońskiego i umożliwi roczny transport 12 miliardów metrów sześciennych azerskiego gazu z Grecji do Włoch” – powiedział Miller. Wiele wskazuje także na to, że w pewnej perspektywie czasowej rurą popłynie również rosyjski surowiec.

Przed kilkoma dniami, 24 lutego włoski koncern Edison wraz z greckim DEPA podpisały z Rosjanami memorandum dotyczące działań mających na celu budowę rurociągu umożliwiającego transport gazu z Rosji do Europy przez Morze Czarne.

Zobacz także: Trwają rozmowy z Katarem o wykorzystaniu drugiego gazoportu w Polsce

Zobacz także: Były szef NATO: Budowa Nord Stream II byłaby błędem

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
brutus
wtorek, 1 marca 2016, 16:44

uuu, to Azerowie juz nie chca sie bratac z UE i robic wspolnego gazociagu przez Gruzje i Turcje? Coz ten Alijew wyprawia? Jakie dostal ultimatum od Wlodka? To wyglada na hold lenny i koniec unijnych rojen o azerskim gazie. Zreszta konflikt takiego karzelka z Rosja cofnal by ich do epoki kamienia, a satrapa zostalby powieszony w stolicy na swoim pomniku.

Jan Nowak
poniedziałek, 29 lutego 2016, 18:45

To czeba wyjaśnić dzwonie Do komisji weneckiej. :-/

Tweets Energetyka24