Reklama

Gaz

Problemy Rosji w sektorze gazowym. "Brak danych i know-how"

Izba Kontroli Federacji Rosyjskiej w swoim raporcie za 2015 rok poinformowała, że z powodu braku know-how, danych i dostępu do technologii państwowe koncerny mogą nie być w stanie wykorzystywać najnowszego sprzętu służącego do produkcji węglowodorów.

Raport Izby Kontroli Federacji Rosyjskiej dotyczy sytuacji dwóch projektów LNG, które na wyspie Sachalin realizują Gazprom i Rosnieft. Inwestycje te są realizowane wspólnie z międzynarodowymi koncernami energetycznymi. W myśl porozumień, które zostały z nimi zawarte mają one dostarczyć rosyjskim koncernom najnowszej generacji sprzęt do produkcji węglowodorów. W projekcie Sachalin 1 30% udziałów ma amerykański ExxonMobi i Japoński Sodeco, 20% - Rosnieft i indyjskie ONGC. W Sachalin 2 Gazprom ma 50% udziałów, Shell - 27,5% japońskie Mitsui - 12,5% a Mitsubishi - 10%.

Oba projekty mają wobec siebie konkurencyjny charakter przez co oba przedsiębiorstwa toczą zaciekłą walkę, w którą zaangażowały Federalny Urząd Antymonopolowy. Spór toczy się o to czy Sachalin Energy (spółka Gazpromu realizująca projekt Sachalin 2) ma obowiązek udostępnić Rosnieftowi swoją infrastrukturę przesyłową. Pozwoliło by to Rosnieftowi uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z budową alternatywnej sieci przesyłowej na potrzeby projektu Sachalin 1 realizowanego przez tą spółkę. 

Zobacz także: Polska gazowym hubem Europy Środkowej. „Irytacja zwolenników Nord Stream 2”

Zobacz także: PGNiG poszuka metanu w złożach węgla kamiennego

 

Reklama

Komentarze

    Reklama