Prezydent Litwy 21 lutego odwiedzi Polskę by rozmawiać m.in. o energetyce

14 lutego 2019, 14:55
37341210226_ec88635478_z
Fot.: Flickr

Kwestie wzmacniania polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego, a także współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony będą tematami rozmów podczas państwowej wizyty prezydent Litwy Dalii Grybauskaite w Polsce 21 i 22 lutego - poinformował w czwartek jej urząd.

Tematami rozmów będą też wspólne projekty infrastrukturalne i energetyczne.

„Ta wizyta na najwyższym szczeblu utrwala budowane i umacniane przez ostatnie dziesięciolecie osiągnięcia obu państw oparte na przyjaźni, wzajemnym zrozumieniu i wspólnych celach strategicznych” - napisano w komunikacie.

Odnotowano, że „Litwę i Polskę łączy nie tylko wspólna historia i tradycje historyczne, ale też wspólne cele w zapewnieniu bezpieczeństwa swych krajów i całego regionu”. Podkreślono też, że „oba kraje odczuwają zagrożenie ze Wschodu”.

Podczas wizyty Grybauskaite w Polsce przewidziane jest podpisanie kilku umów dwustronnych w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

Według urzędu prezydenta Litwy, podczas spotkań Grybauskaite z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i premierem Mateuszem Morawieckim strona litewska zamierza poruszyć kwestie polityki unijnej, realizacji wspólnych projektów infrastrukturalnych Rail Baltica, Via Baltica i Via Carpatia. Omawiane mają być również sprawy związane z realizacją wspólnych projektów energetycznych.

W komunikacie wskazuje się, że „dla obu krajów szczególnie ważna jest współpraca w dziedzinie energetycznej i integracja ze wspólnym rynkiem europejskim”.

„Synchronizacja sieci elektroenergetycznych z systemem europejskim i połączenie gazowe z Polską (GIPL) ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego nie tylko naszego regionu, ale też całej Unii Europejskiej” - czytamy w komunikacie.

W drugim dniu wizyty w Polsce Grybauskaite uda się do Lublina, gdzie wspólnie z prezydentem Dudą i prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką odwiedzi Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadę im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego, LITPOLUKRBRIG. Prezydenci będą rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie i kwestiach dalszego wsparcie dla europejskich dążeń Ukrainy.

Grybauskaite kończy dziesięcioletnie urzędowanie na stanowisku prezydenta Litwy. Wybory prezydenckie w tym kraju odbędą się 12 maja. Grybauskaite, która zwyciężyła w wyborach w 2009 i 2014 roku, zgodnie z konstytucją nie może po raz trzeci ubiegać się o prezydenturę.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Popo
czwartek, 14 lutego 2019, 20:27

Niech litwini wyłożą na Via baltica via carpatia rail baltica - nam to potrzebne jak zęby z drugiej strony. Cwani partnerzy od robienia w konia. Oddali kase za zawyżone rachunki dla przejazdów kolejowych Orlenu? Wybudowali rurociąg do portu dla Orlenu? Oddali kase za zasądzone odszkodowanie dla Orlenu? Po co im budować przyłączenie do ich gazoportu? żeby mieli rynek zbytu na kupiony przez siebie gaz - i za nasze pieniądze wybudowane rurociągi? Nie mamy wspólnyuch interesów. Jedynie próba wułudzania kasy. Co dla naszej mniejszości robią? won i tyle

Tweets Energetyka24