Reklama

OZE

Prezes URE o innowacjach: ,,sektor regulowany nie powinien wchodzić w risky business"

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Innowacje to klucz do sukcesu w nowoczesnym przemyśle. Świadczą o tym choćby dokonania Elona Muska, który dzięki swym nowatorskim pomysłom, takim jak platforma PayPal czy samochód Tesla, zdobył fortunę. Właśnie od przykładu tego przedsiębiorcy rozpoczął się panel Europejskiego Kongresu Gospodarczego w całości poświęcony rozważaniom nad innowacjom w energetyce.

Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, wypowiedział się na temat udziału spółek energetycznych w obarczonych dużym ryzykiem przedsięwzięciach innowacyjnych. ,,Czy sektor regulowany powinien wchodzić w risky business? Nie powinien wchodzić, ale to nie znaczy, że ma takowe odrzucać. W regulacjach powinny się znaleźć elementy zachęcające do innowacji, ale nie powinniśmy z tego robić głównego źródła dochodów” - powiedział.

Z kolei Morten Helveg Petersen, duński eurodeputowany i wiceprzewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii stwierdził, że Unia musi budować wspólny dorobek innowacji. ,,Powinniśmy się dzielić osiągnięciami naukowymi wewnątrz Unii Europejskiej, powinniśmy wspierać transgraniczną wymianę technologii i międzynarodowe programy badawcze. To, co próbujemy robić w Parlamencie Europejskim to próby skłonienia państw członkowskich do wspólnej pracy, której efekty będą lepsze niż w przypadku pracy indywidualnej” – powiedział.

Zobacz także: Energetyczne zamki na piasku, czyli o konieczności modernizacji sieci przesyłowych [KOMENTARZ]

Natomiast Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG, mówił o trudnościach regulacyjnych, które często blokują innowacje. ,,Jeżeli chodzi o prawo zamówień publicznych, to chyba wszyscy mają świadomość, że jest to trudny orzech do zgryzienia. Jeśli nie wprowadzimy pewnych zmian, to nie będziemy konkurencyjni w skali globalnej” – podkreślił.

Katarzyna Sobótka-Demianowska, Kierownik w Zespole Przygotowania Projektów Energetycznych PKN Orlen, mówiła o poszukiwaniu nowych rozwiązań przez jej firmę. ,,Na innowacyjność w Orlenie patrzymy z dwóch stron: wewnętrznej i zewnętrznej. Zorganizowaliśmy konkurs międzynarodowy, celem znalezienia innowacyjnych rozwiązań. Współpracujemy z jednostkami naukowymi, mamy podpisanych parę umów ramowych” - powiedziała. Sobótka-Demianowska wymieniła też obszary, na których obecnie skupia się poszukiwanie nowatorskich rozwiązań. ,,Analizujemy elektromobliność, potencjał fotowoltaiki oraz magazynowanie energii”.

Reklama

Komentarze

    Reklama