Reklama

Elektroenergetyka

Prezes Tauronu: Należy odpowiedzieć na ryzyko braku ciągłości dostaw energii

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) opublikował dziś raport pt. „Rynek mocy czyli jak uniknąć blackoutu”. Podczas prezentacji dokumentu głos zabrał m.in. Remigiusz Nowakowski, Prezes Tauron Polska Energia, według którego należy odpowiedzieć na zwiększające się ryzyko braku ciągłości dostaw energii.

„Jako PKEE i Tauron od jakiegoś czasu poznajemy realne ryzyko, które pokazuje co może się stać w sytuacji braku ciągłości dostaw energii spowodowanych brakiem dostaw mocy. Dlatego tak ważne są rozwiązania uwzględniające minimalizację kosztów” – stwierdził Nowakowski.

„W wyniku wzrostu udziału źródeł odnawialnych mamy wyraźny spadek czasu pracy jednostek konwencjonalnych. Koszt końcowy radykalnie rośnie” – dodał menadżer.

„Wyliczenie kwoty kosztu społecznego poniesionego w sytuacji braku wdrożenia proponowanych rozwiązań to realne obciążenie dla społeczeństwa. Trzeba zadać sobie pytanie: kto pokryje koszty społeczne, które wynikają z braku możliwości zapewnienia odpowiedniej mocy w systemie?” – pytał Nowakowski.

„Komercyjnego magazynowania energii nie jesteśmy w stanie jeszcze wdrożyć. Konieczne są więc inwestycje w konwencjonalne moce energetyczne. Ta dyskusja nie toczy się tylko u nas, są pewne rozwiązania na rynku brytyjskich” – stwierdził Prezes Tauronu.

„Musimy jasno powiedzieć, że bezpieczeństwo kosztuje” – skonkludował Nowakowski odnosząc się do koncepcji rynku mocy.

Zdaniem PKEE optymalnym rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw konieczności zastosowania zachęt dla inwestycji w nowe moce i budowania dobrobytu społecznego jest mechanizm rynku mocy. W dużym uproszczeniu chodzi o oferowanie wsparcia wytwórcom energii nie tylko za jej dostarczanie, ale także pozostawanie jednostek wytwórczych w gotowości na wypadek większego zapotrzebowania.

Zobacz także: Raport PKEE: rynek mocy - najtańszy sposób na poprawę bezpieczeństwa energetycznego

 

Reklama

Komentarze

    Reklama