Reklama

Do września 2016 roku Grupa Kapitałowa PGNiG pozyskała 980 nowych klientów biznesowych i sprzedała więcej gazu niż rok wcześniej.

– Po trzech kwartałach 2016 roku sprzedaliśmy o 0,53 mld m³ gazu więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku – powiedział Piotr Woźniak. Poza kontraktami z nowymi partnerami, w tym m.in. z Grupą Azoty, PGNiG odzyskało 9 dużych klientów utraconych w minionych latach, wśród nich m.in. Ceramikę Paradyż sp. z o.o. PGNiG także rozpoczęło sprzedaż gazu ukraińskim spółkom dystrybucyjnym, które zaopatrują lokalnych odbiorców przemysłowych.

– Kontrakty te z jednej strony umożliwiają stabilizację dla naszego portfela. Z drugiej strony potwierdzają zaufanie naszych największych partnerów handlowych, którzy doceniają bezpieczeństwo i niezawodność dostaw oraz atrakcyjną ofertę – podkreślił prezes Woźniak. PGNiG wprowadziło do oferty programy rabatowe dla największych klientów. Rozpoczęło także sprzedaż pakietów prąd i gaz klientom indywidualnym. Piotr Woźniak zapowiedział, że PGNiG chce pozostać liderem sprzedaży i preferowanym dostawcą gazu dla wszystkich segmentów klientów. 

Prezes PGNiG mówił także o perspektywach kreowania popytu na gaz na polskim rynku, a to zależy od stopnia gazyfikacji kraju. – Niestety w dalszym ciągu na mapie gazowej Polski istnieją tzw. białe plamy, czyli obszary bez dostępu do sieci przesyłowej i dystrybucyjnej – zaznaczył Piotr Woźniak. 

Do 2022 roku Polska Spółka Gazownictwa należąca do grupy kapitałowej PGNiG będzie dążyć do zrealizowania planu gazyfikacji 74 nowych gmin oraz przyłączenia do sieci ok. 350 tys. nowych odbiorców. PGNiG likwiduje „białe plamy” także poprzez budowę lokalnych sieci dystrybucyjnych niepodłączonych do krajowego systemu dystrybucyjnego, ale zasilanych gazem w postaci LNG. PGNiG realizuje już taki projekt w miejscowościach Pisz, Ełk, Suwałki i Olecko. Gaz w postaci LNG trafia do stacji regazyfikacyjnych, skąd następnie zasila lokalne sieci dystrybucyjne. Dzięki temu gaz trafia do klientów – indywidualnych i przemysłowych – którzy do niedawna nie mieli technicznej możliwości skorzystania z czystego i ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny. 

Zobacz także: PE: należy wesprzeć Ukrainę za pomocą LNG. „Kluczowa rola terminalu w Świnoujściu”

Reklama

Komentarze

    Reklama