• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Prezes PGE: Kraje UE realizują partykularne cele w obrębie polityki klimatycznej

Prezes PGE poinformował dziś, że kraje UE realizują partykularne cele w obrębie polityki klimatycznej UE. Wskazał m.in. na przykład Niemiec promujących OZE oraz Francji dbającej o sektor atomowy. Zdaniem menadżera Polska musi pilnować tego by nie zostać odbiorcą cudzych rozwiązań. 

„Stoi przed nami wyzwanie związane z polityką klimatyczną UE. Kraje wspólnoty są bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o miks energetyczny i cele narodowe, które chcą osiągnąć poprzez swoje strategie klimatyczne”-stwierdził prezes PGE Henryk Baranowski. 

„Nie będziemy ukrywać, że Niemcy i ich strategia Energiwende postawiły na OZE jednocześnie starając się by dekarbonizacja w Europie postępowała. Berlin ma dwa cele. Zielona energia ma stać się energią dominującą, dostarczaną w pierwszej kolejności. Po drugie przemysł OZE ma być bodźcem rozwojowym niemieckiego przemysłu i dźwignią eksportową”-dodał menadżer.

„Drugi kraj chce wokół siebie stworzyć „kołnierz CO2”, dąży do podniesienia cen CO2 ponieważ zwiększy to konkurencyjność branży jądrowej. Chodzi o Francję”-uzupełnił swoją wypowiedź Baranowski. 

„Tymczasem Polska korzysta z własnych bogactw, jest energetycznie niezależna, w przeciwieństwie do większości krajów UE. Trzeba mieć na uwadze to żeby nasz kraj nie był odbiorcą cudzych rozwiązań”-skonkludował prezes PGE podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Nowego Przemysłu.

Zobacz także: Polityka klimatyczna tematem dyskusji podczas spotkania V4+

 

Komentarze