Realizacja Porozumienia Paryskiego a unijna polityka klimatyczna
Podczas rozmów w Trzciance i Tucznie o polityce klimatycznej, minister Jan Szyszko podkreślił rolę, jaką Porozumienie paryskie powinno odgrywać w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej, a zwłaszcza zapewnienia jej efektywności kosztowej i środowiskowej. Zwrócił uwagę, że pochłanianie CO2 przez lasy, które zostało zapisane w Porozumieniu paryskim, powinno - poprzez odpowiednie rozwiązania legislacyjne - znaleźć odbicie w unijnej polityce klimatycznej.
„Rozmowa o podziale na sektory ETS i non-ETS na poziomie europejskim jest nie do końca uzasadniona. Redukcje emisji w tych sektorach jesteśmy w stanie osiągnąć za pomocą pochłaniania przez lasy taniej i bardziej efektywnie, a o tym przecież mówi Porozumienie paryskie” – podkreślił Jan Szyszko, minister środowiska.
Strona polska planuje ustanowienie systemu dodatkowych działań w leśnictwie (utworzenie leśnych gospodarstw węglowych). System ten bazowałby na działaniach związanych z prowadzoną zrównoważoną gospodarką leśną. W ramach leśnych gospodarstw węglowych zostałyby utworzone dodatkowe wieloletnie programy przebudowy składu gatunkowego drzewostanów oraz programy kształtowania ich struktury wielopiętrowej.
Podczas spotkania prof. Jan Szyszko, minister środowiska, wraz z uczestnikami spotkania V4+ i uczniami Zespołu Szkół im. Wedlów Tuczyńskich posadzili sadzonki sosny, podkreślając tym samym rolę lasów w pochłanianiu CO2.
Zobacz także: Liczba instalacji fotowoltaicznych będzie rosnąć?
Zobacz także: Moc zainstalowana biogazowni przekroczyła 100 MW