Reklama

Gaz

Powstanie rosyjsko - niemiecka agencja ds. energii

Rosja i Niemcy zamierzają utworzyć wspólną agencję ds. energetyki. Wkrótce zostaną podjęte prace związane z przygotowaniem stosownej „mapy drogowej” - poinformował Aleksander Nowak po spotkaniu z Sigmarem Gabrielem, niemieckim wicekanclerzem, który w rządzie Angeli Merkel odpowiada za kwestie gospodarczo - energetyczne.

„Zgodziliśmy się w sprawie przygotowania pewnego planu - mapy drogowej - w zakresie współpracy pomiędzy rosyjską agencją elektrotechniczną i niemiecką DENA (…) Będziemy wymieniać doświadczenia i rozwijać kooperację dotyczącą nowoczesnych technologii, aby następnie wdrażać je w Federacji Rosyjskiej” - powiedział Aleksander Nowak, na którego powołuje się m.in. agencja prasowa TASS. 

Minister Energetyki FR poinformował również, że podczas spotkania z wicekanclerzem nie rozmawiano na temat ewentualnego „uwolnienia” przepustowości gazociągu OPAL - lądowego przedłużenia Nord Stream, którego moc jest obecnie wykorzystywana zaledwie w 50% z powodu niezgodności z europejskim prawodawstwem: „Nie dyskutowaliśmy o tej kwestii. Podobnie jak Nord Stream leży ona w kompetencjach niemieckiego regulatora” - podkreślił.

Zobacz także: Law4Growth: Grupa Azoty zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju

Zobacz także: Niemcy: Ograniczymy zewnętrzne naciski na Nord Stream 2

Reklama

Komentarze

    Reklama