Wiceminister podkreślił, że konieczność opracowania takiego dokumentu wynika z faktu, że w tym obszarze mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami, które w przyszłości mogą stać się czynnikiem zagrażającym eksploatacji strategicznych złóż. Analiza najbardziej efektywnych metod ochrony zasobów, stosowanych w innych państwach, pozwoli przygotować optymalne propozycje rozwiązań dla naszego kraju: „Stąd też pomysł na białą księgę, która ma objąć złoża udokumentowane i niezagospodarowane. Będą to złoża surowców energetycznych - w uproszczeniu mam na myśli węgiel kamienny, brunatny, węglowodory, a także na pewno rudy i sole potasowo - magnezowe" - powiedział Sławomir Brodziński, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Ministerstwo Środowiska zwraca uwagę, że „Biała księga ochrony złóż” nie będzie obejmowała wszystkich zagadnień dotyczących szeroko rozumianej polityki surowcowej. Jej twórcy ogniskują swoją uwagę na problematyce ochrony kopalin, które posiadają strategiczne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Dlatego właśnie koniecznym jest opracowanie, przekonsultowanie, a następnie usankcjonowanie (poprzez nowelizację prawa górniczego i geologicznego) kryteriów oraz definicji pozwalających zaliczać wyselekcjonowane pokłady do określonej kategorii. Ministerstwo informuje, że kluczową częścią dokumentu będzie „opis możliwych rozwiązań związanych z ochroną złóż wraz z oceną ich skutków finansowych i społecznych”. Ma on również zawierać pogłębioną analizę obecnego stanu faktycznego i prawnego.
W swoim wystąpieniu, podczas posiedzenia komisji, Sławoir Brodziński zwrócił uwagę, że podczas prac związanych z przygotowaniem „Białej księgi”, niezbędnym będzie także przygotowanie listy rankingowej złóż - ograniczonej do ok. 50 pozycji. To warunek sine qua non wprowadzenia skutecznego systemu ochronnego, ponieważ rozciągnięcie go na ok. 14 tys. udokumentowanych i niezagospodarowanych pokładów, byłoby działaniem wysoce nieskutecznym.
Zobacz także: Orlen Upstream przejmuje koncesje w Małopolsce i na Podkarpaciu
Zobacz także: Polskie priorytety: Efektywność energetyczna i wydobycie krajowe