Reklama

Portal o energetyce

Pomimo spadku cen Polacy zapłacili za energię więcej niż w zeszłym roku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Pomimo odnotowanego spadku cen energii w marcu – o 0,6-proc, to za nośniki energii musieliśmy zapłacić niemal o 5 proc. więcej niż w przed rokiem - poinformowali analitycy think tanku Wise Europa. Według wyliczeń najbardziej staniał gaz - 1,5 proc. i paliwa transportowe o 1,3 proc.

Spadek cen energii w marcu zanotowano w całej UE - wyniósł on 0,7 proc. Najbardziej nośniki energii potaniały w Niemczech - o niemal 1 proc. W skali roku energia podrożała w całej Europie - najdotkliwiej odczuli to Francuzi, bo wzrost cen wyniósł prawie 10 proc.

Po dwumiesięcznej stabilizacji cen energii, marzec przyniósł niewielki ich spadek wynoszący 0,6 proc. Największy wkład w obniżkę miał spadek średniej miesięcznej ceny gazu (-1,5 proc.) oraz paliw transportowych (-1,3 proc.). Minimalne wahania cen odnotowano dla energii cieplnej oraz paliw stałych przeznaczonych na opał. Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie uległa zmianie w stosunku do poprzedzającego miesiąca" - napisali eksperci w środowym komunikacie.

Zobacz także: WISE: wzrosły ceny paliw w Polsce

Podkreślili jednak, że mimo spadku cen, polscy konsumenci za nośniki energii zapłacili niemal o 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zdaniem analityków Wise Europa spadek cen gazu w lutym i marcu jest przejściowy. Jak zauważyli wyższa taryfa zatwierdzona przez prezesa URE weszła w życie na początku kwietnia i ma obowiązywać do końca roku. Podkreślili, że jest to pierwsza od trzech lat podwyżka cen gazu dla gospodarstw domowych.

W marcu konsumenci zapłacili mniej za benzynę oraz olej napędowy. Ceny paliw spadły o 1,3 proc., najwięcej od sierpnia ubiegłego roku. w opinii Wise Europa obniżki na stacjach paliw są rezultatem spadku cen na rynku ropy naftowej. Średnia cena baryłki spadła z 222 zł w lutym do 207 zł w marcu.

"Jednak nawet uwzględniając ostatnie spadki, średnia cena paliw transportowych i tak jest daleka od ubiegłorocznego minimum – w ujęciu rok do roku wzrosła ona o blisko 18 proc." - zauważyli.

Ceny pozostałych nośników energii pozostały względnie stabilne. Dla energii cieplnej odnotowano spadek o 0,1 proc. natomiast dla paliw stałych – wzrost 0,1 proc..

Niewielki spadek cen energii zaobserwowano w skali całej Unii Europejskiej (-0,7 proc.). Ceny nośników energii spadły o niemal 1 proc. miesiąc do miesiąca w Niemczech. Był to największy spadek wśród większych gospodarek UE. Z tej grupy państw wzrostu cen energii doświadczyły jedynie Włochy (+0,2 proc.).

W ujęciu rocznym odnotowano wzrost cen energii we wszystkich największych gospodarkach UE. Najbardziej dotkliwe podwyżki miały miejsce we Francji – wyniosły niemal 10 proc. Najwolniej energia drożała we Włoszech, gdzie konsumenci musieli za nią płacić o 4,6 proc. więcej niż w marcu 2016 r.

kn / PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama