Gaz

Polskie spółki energetyczne z nowymi koncesjami w Norwegii

Norwegia zaproponowała 29 firmom naftowo-gazowym udziały w koncesjach, umożliwiających prowadzenie prac na tamtejszym szelfie kontynentalnym. Wśród nich znalazły się także spółki z Polski - Grupa Lotos i PGNiG, reprezentowane przez podmioty zależne. 

Propozycje Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii, które odpowiada za politykę surowcową, obejmuje udziały w 56 koncesjach, spośród których 36 znajduje się na Morzu Północnym, 17 na Morzu Norweskim i 3 na Morzu Barentsa. 12 pozwoleń dotyczy zwiększenia powierzchni na przydzielonych już licencjach. 

Beneficjentami propozycji Norwegów są również spółki Lotos Exploration and Production Norge oraz PGNiG Upstream International. W pierwszym przypadku oferta obejmuje pięć koncesji: PL442B (9,74% udziałów), PL873 (20%), PL874 (9,74%), PL866 (30%), PL871 (20%). Wszystkie ulokowane są na Morzu Północnym, operatorem pierwszych trzech ma być Aker BP, zaś pozostałych odpowiednio Statoil i Wellesley.

W przypadku spółki- córki PGNiG sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ może ona zostać operatorem (z większościowymi udziałami w wysokości 40%) na koncesji PL887 na Morzu Norweskim. Udziały posiadają w niej także Petrolia Norway, Skagen 44 i Concedo - solidarnie po 20%. Druga propozycja dotyczy koncesji PL891 (30%), która wymagałaby kooperacji z Aker BP (posiadającym 30% udziałów) i ConocoPhillips Scandinavia - operatorem.

Zarówno Lotos Exploration and Production Norge, jak i PGNiG Upstream International są już zaangażowane w prace na szelfie norweskim, ponieważ posiadają odpowiednio 18 i 19 koncesji.

Zobacz także: Istotny element Korytarza Północ-Południe powstanie w 2018 roku

Zobacz także: PGNiG rozbudowuje swoje magazyny gazu

Komentarze