Do Tritii przystąpiły województwa śląskie i opolskie, czeski kraj morawsko-śląski oraz samorządowy kraj żyliński na Słowacji. W jej ramach zostanie zintensyfikowana współpraca w dziedzinie transportu i rozwoju infrastruktury, gospodarki (w tym sektora badawczo- rozwojowego), turystyki i -co wydaje się szczególnie istotne- energetyki. Będzie to zatem kolejna okazja do większego zintegrowania działań w tej kwestii w regionie Europy Środkowej.
O Tritii dowiadujemy się zresztą w miesiąc po podpisaniu przez ministrów gospodarki państw Grupy Wyszehradzkiej porozumienia o połączeniu swoich systemów gazowych. Analogii energetycznych jest więcej. Siedzibą wspomnianej struktury jest Cieszyn- a więc miasto, w którym we wrześniu ubiegłego roku premierzy Polski i Czech otwierali wspólne połączenie gazowe.
Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej powstało na mocy rozporządzenia Wspólnoty Europejskiej z 2006 roku. Jego celem jest wzmocnienia spójności ekonomicznej i społecznej samorządów, które mają możliwość stowarzyszania się bez konieczności podpisywania uprzednio międzynarodowych umów ratyfikowanych przez narodowe parlamenty.
(PAM)