Reklama

Ropa

Polski rząd chce azerskiej ropy?

W Warszawie 19 grudnia 2016 r. minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister energetyki Republiki Azerbejdżanu Natig Alijew rozmawiali o możliwościach rozwoju polsko-azerbejdżańskiej współpracy w sektorze energetycznym. W spotkaniu uczestniczył także wiceminister energii Michał Kurtyka.   

Ministrowie zgodzili się, że sektor energetyczny, szczególnie w zakresie dostaw ropy naftowej, jest perspektywicznym obszarem współpracy Polski i Azerbejdżanu. Przypomnijmy, że polski PERN jest udziałowcem spółki Sarmatia zaangażowanej w budowę Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej. Infrastruktura, która ma powstać w jego ramach docelowo ma umożliwić przesył ropy azerbejdżańskiej nad Bałtyk.

Minister Tchórzewski podkreślił zainteresowanie polskich spółek naftowych zacieśnieniem współpracy z Azerbejdżanem na warunkach komercyjnych. - Chcemy wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne Polski i pogłębiać proces dywersyfikacji źródeł dostaw oraz tras przesyłu surowców energetycznych. Współpraca z Azerbejdżanem może odegrać w tym kontekście istotną rolę – powiedział.

Spotkanie odbyło się się w przeddzień VII posiedzenia Polsko-Azerbejdżańskiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Gospodarczej. Minister Alijew współprzewodniczy jej pracom, wiceminister energii Michał Kurtyka reprezentuje Ministerstwo Energii.

Zobacz także: Źródła Energetyka24: Łukaszenka nie blefuje – może sięgnąć po „scenariusz wenezuelski”

 

Reklama

Komentarze

    Reklama