Gaz

Polska i Chiny wymienią łupkowe doświadczenia

  • Symulator Jaskier. Fot. Rosomak S.A.

Sławomir Brodziński wziął udział w obradach kongresu górniczego China Mining odbywającego się w Tanjin w Chinach. Podczas wizyty w Państwie Środka Główny Geolog Kraju podpisał również memorandum ws. współpracy geologicznej Polski i Chin.

Podczas wystąpienia w trakcie kongresu minister Brodziński przedstawił wyzwania stojące przed polskim przemysłem górniczym. Poruszył również zagadnienie polskich doświadczeń w zakresie poszukiwania i rozpoznawania gazu ze złóż niekonwencjonalnych, w tym unikalnych w skali europejskiej doświadczeń w dziedzinie ochrony środowiska związanych z rozwojem projektów łupkowych.

Po podpisaniu memorandum Główny Geolog Kraju podkreślił, że polsko-chińska kooperacja będzie koncentrować się przede wszystkim na wymianie doświadczeń w zakresie poszukiwania i wydobywania węglowodorów niekonwencjonalnych, czyli m.in. gazu z łupków. 

- Jeśli chodzi o kwestie projektów łupkowych, z Chinami łączy nas wiele, m.in. podobne warunki geologiczne, stąd też nie ukrywam, że chętnie nawiązaliśmy współpracę – powiedział Sławomir Brodziński. - W Chinach od 2008 roku wywiercono ok. 800 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków, a w zeszłym roku wydobycie gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Państwie Środka wyniosło 1,3 mld m sześć. To doświadczenie, z którego trzeba skorzystać – dodał.

Minister Brodziński ocenił, że współpraca z polskimi partnerami jest atrakcyjna również dla Chińczyków z powodu naszych doświadczeń w zakresie badań wpływu szczelinowania hydraulicznego na środowisko. Chińczycy zainteresowani są też polskimi technologiami górniczymi, np. przedeksploatacyjnym odmetanowaniem pokładów węgla, które jest obecnie testowane w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym.

Zobacz także: Polskie łupki to "masa upadłościowa"?

 

Zobacz także: Do 2035 r. większość produkcji łupkowej w rękach USA i Chin

Komentarze