Reklama

Portal o energetyce

Polska chce bliższej współpracy wojskowej z Japonią

  • Fot. Медіа-центр МОУ Львів

„Mamy wspólnego sąsiada, jakim jest Rosja, i wspólnego sojusznika, czyli Stany Zjednoczone – powiedział minister Tomasz Siemoniak, po wizycie na pokładzie japońskiego okrętu JS Kashima, goszczącego w Gdyni. – „Polska jest bardzo zainteresowana bliską współpracą z Japonią na różnych polach. Interesują nas doświadczenia Japonii w zakresie obrony przeciwrakietowej. Jesteśmy umówieni na konsultacje eksperckie w tej sprawie”Minister obrony narodowej Tomasza Siemoniak spotkał się na pokładzie okrętu-muzeum ORP „Błyskawica” z dowódcą goszczącego w Gdyni Zespołu Okrętów Szkolnych Morskich Japońskich Sił Samoobrony kontradmirałem Fumiyuki Kitagawa. W spotkaniu uczestniczyli także m.in. ambasador Japonii w Polsce Makoto Yamanaka i dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea. Po spotkaniu szef MON zwiedził też japoński okręt JS "Kashima".

Czytaj też - Japońskie okręty pierwszy raz w Polsce

"Chcę podkreślić naszą bardzo bliską współpracę opartą na wspólnych wartościach i wspólnych sojuszach. Widzimy w Japończykach i Japonii przede wszystkim naszych przyjaciół, sojuszników, państwo o wielkiej i wspaniałej historii i bardzo ważnego partnera Polski na świecie" - powiedział podczas rozmowy minister Siemoniak. Odniósł się też do wspólnych zagrożeń, oraz planów, takich jak udział w systemie obrony antyrakietowej, który od wielu lat stanowi priorytet w rozwoju japońskich sił zbrojnych.

Czytaj również - Japoński śmigłowcowiec "Izumo"

Podczas konferencji prasowej minister Siemoniak odniósł się też do kwestii finansowania sił zbrojnych – „Konieczność oszczędzania nikogo nie cieszy. Podchodzimy jednak do tego ze spokojem. Mam nadzieję, że to cięcia jednorazowe, ograniczone do tego roku. Duże programy modernizacyjne, długoletnie, mam tu na myśli obronę powietrzną, zapewnienie mobilności wojsk czyli zakupienie śmigłowców, plan rozwoju Marynarki do 2030 roku, nie są zagrożone” – powiedział w odpowiedzi na pytania dziennikarzy o cięcia budżetowe.

(JS)
Reklama

Komentarze

    Reklama