Polscy studenci wyróżnieni za projekt ekologicznego budynku w Katowicach

20 lutego 2019, 10:40
architecture-1857175_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Studenci trzeciego roku architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach zostali wyróżnieni w międzynarodowym konkursie za projekt ekologicznego budynku w Katowicach. Według założeń pełni on funkcję oczyszczacza powietrza.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzenie koncepcji oryginalnego budynku mieszkalnego, który mógłby być samowystarczalnym "miastem w mieście". Przygotowując projekt w konkretnej lokalizacji uczestnicy mieli wziąć pod uwagę czynniki klimatyczne i geograficzne. Gliwiccy studenci wybrali pod swój projekt teren obecnego parkingu, przylegający do ulicy Młyńskiej i do Placu Szewczyka w Katowicach, w sąsiedztwie dworca kolejowego.

"Projekt jest czysto ideowy, jest odpowiedzią na temat konkursu, ale tym samym zwracamy uwagę na problemy z zanieczyszczeniem powietrza w Katowicach i całej aglomeracji śląskiej. Budynek pełni funkcję oczyszczacza powietrza w mieście, co dla Katowic i całej aglomeracji śląskiej jest dziś niezwykle istotne" – powiedziała w środę PAP Natalia Tadla.

Studenci chcieli stworzyć takie miejsce w centrum miasta, gdzie ludzie mogliby żyć jak na przedmieściach i korzystać z dobrodziejstw zieleni. Dlatego budynek został zaprojektowany tak, by służyć mieszkańcom jako ogród i przestrzeń, gdzie dostępne są produkty od lokalnych producentów. Zielony dach może być używany przez wszystkich, nie tylko przez mieszkańców. W budynku przewidziano też parking podziemny dla rowerów, wspierając w ten sposób ten ekologiczny sposób komunikacji.

"Proces eliminacji zanieczyszczeń i nadmiaru dwutlenku węgla z powietrza odbywa się dzięki roślinom, które znajdują się na co drugiej kondygnacji wieży. Rośliny te zostały wyselekcjonowane pod kątem ich efektywności w redukcji zapylenia powietrza, a te zielone kondygnacje stanowią równocześnie przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców" - wyjaśniła Natalia Tadla.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24