Reklama

Celem rurociągu miało być transportowanie ciężkiej ropy z piasków roponośnych w Kanadzie i ropy łupkowej z basenu Bakken w Dakocie Północnej. Prezydent Barrack Obama powiedział, że realizacja tego projektu jest niezgodna z celami polityki Stanów Zjednoczonych, które planują stać się światowym liderem w zakresie polityki klimatycznej. Znamienne, że projekt Keystone został zatrzymany tuż przed wielkim szczytem klimatycznym ONZ w Paryżu.

Począwszy od 2008 roku spór o budowę rurociągu Keystone był istotnym przedmiotem dyskusji politycznych w USA. Przeciwko projektowi silnie protestowały liczne organizacje ekologiczne. Rurociąg był realizowany przez kanadyjską firmę TransKanada, a do zwolenników jego budowy zaliczali się republikanie, koncerny energetyczne oraz związki zawodowe.

Poza kwestiami klimatycznymi na przerwanie projektu Keystone miały wpływ również zmiany na amerykańskim rynku. Produkcja ropy w USA wzrosła czyniąc budowę rurociągu mniej potrzebną. Jedną z istotnych przyczyn przemawiających za jego budową miało być bowiem uniezależnienie amerykańskiej gospodarki od importu tego surowca z krajów takich jak Wenezuela czy Arabia Saudyjska.

(Sdz)

Zobacz także: Rośnie import ropy naftowej do USA. „Rewolucja łupkowa złapała zadyszkę”

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze