Reklama

Portal o energetyce

Połączenie gazowe z Polską - szansa dla litewskiego terminalu LNG

  • fot. mil.ru

Litewscy eksperci upatrują w połączeniu gazowym z Polską szansy na rozwój terminalu LNG w Kłajpedzie i uczynienie z Litwy ważnego centrum dystrybucyjnego ,,błękitnego paliwa” dla państw basenu Morza Bałtyckiego.

,,Mamy nadzieję, że w Kłajpedzie zostaną wybudowane stacje dystrybucyjne dla gazu wysyłanego z Polski – byłaby to dla europejskiego rynku szansa na zwiększenie potencjału rozwojowego . CNG oraz LNG mogłyby być wysyłane do państw nadbałtyckich np. do Finlandii czy Szwecji – a więc krajów, które przywiązują dużą wagę do kwestii czystości paliwa” – powiedział dyrektor generalny Klaipedos Nafta, Mantas Bartuska.

Osoby związane z terminalem w Kłajpedzie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dążenie do dysproporcjonalnej rywalizacji z polskim gazoportem w Świnoujściu byłoby nierozsądne, dlatego podkreślają chęć współpracy i szukają innych pól aktywności.

,,Kłajpeda może stać się głównym dostawcą skroplonego gazu ziemnego dla państw z regionu Morza Bałtyckiego. W szczególności powinna obsługiwać trzy rodzaje podmiotów: statki morskie, małe terminale LNG oraz przemysł, dzięki bezpośrednim dostawom.” – dodaje Richard Schroeder, dyrektor handlowy Bomin Linde LNG. Według niego w ciągu najbliższych pięciu lat około 10% armatorów będzie zmuszonych do zastąpienia konwencjonalnego paliwa właśnie gazem.

(JK)

Komentarze