Polacy hojni dla górników. Społeczeństwo popiera górnicze przywileje płacowe [SONDAŻ]

28 lutego 2020, 14:32
miner-1903636_1920
Fot. Pixabay

Jak pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie portalu Energetyka24, Polacy popierają przyznawane górnikom przywileje płacowe w postaci 13. i 14. emerytury oraz specjalnych dodatków.

Serwis Energetyka 24 zlecił przeprowadzenie sondażu dotyczącego przywilejów płacowych, jakimi cieszą się polscy górnicy. Wyniki badania dla wielu mogą być zaskakujące – jak się bowiem okazuje, Polacy są za utrzymaniem specjalnego systemu wynagradzania osób pracujących w branży górniczej.

Pierwsze pytanie sondażu dotyczyło przyznania dodatkowych (tj. 13-tej i 14-tej) pensji górnikom zatrudnionym w państwowej spółce, którzy zarabiają ok. 7200 zł brutto. Za wypłaceniem takich świadczeń było łącznie 43% respondentów; 15% przyznało, że są zdecydowanie za, a 28% - raczej za. Przeciwko bonusowym pensjom było 38% badanych – 20% zdecydowanie przeciwko, a 18% raczej przeciwko. Problemy z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie miało 19% respondentów.

image
 

Górnicy mogli liczyć w tej kwestii na przychylną postawę 49% wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz 25% wyborców Koalicji Obywatelskiej. Przeciwko dodatkowym pensjom jest 32% elektoratu PiS oraz aż 63% elektoratu KO.

Kolejne pytanie dotyczyło utrzymania specjalnych górniczych przywilejów płacowych w postaci dodatków, czyli np. „Barbórki” lub „ołówkowego” oraz innych przywilejów pokroju preferencyjnego liczenia czasu pracy. Za pozostawieniem tych elementów było aż 46% ankietowanych (15% zdecydowanie tak, 31% raczej tak). Opinię przeciwną wyraziło 36% respondentów (po 18% za raczej nie i zdecydowanie nie). 18% z badanych nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

image

 

Nieco inaczej rozłożyły się stopnie poparcia przy pytaniu, czy zarząd państwowej spółki wydobywczej, która przyniosła w ubiegłym roku stratę powinien zgodzić się na podwyżkę wynagrodzeń górników o 12%. Za podwyżką było 27% respondentów (10% zdecydowanie za oraz 17% raczej za), przeciwko – aż 48% (20% raczej nie, 28% zdecydowanie nie). Problemy z odpowiedzią miał co czwarty ankietowany.

image

 

Taki układ poparcia dla górniczych przywilejów może wydać się zaskakujący zwłaszcza dla bardziej liberalnej części społeczeństwa, która często krytykuje system pracy w polskich kopalniach. Opinia Polaków dotycząca wynagrodzeń górników jest jednak cenną wskazówką dla rządzących, którzy muszą brać pod uwagę w swych działaniach zarówno pracowników sektora wydobywczego jak i potencjalne reperkusje społeczne kroków podejmowanych wobec tej grupy zawodowej. Biorąc pod uwagę, że rząd dysponuje znacznie bardziej dokładnymi sondażami, w tym m.in. badaniami sprofilowanymi na obszary górnicze i poszczególne grupy społeczne, to wyniki widoczne w ankiecie przeprowadzonej dla Energetyka24 mogą wyjaśniać ostatnie kroki podjęte przez władze względem protestujących górników z Polskiej Grupy Górniczej. Można też użyć tych badań do zrozumienia podejścia poprzednich ekip - istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że sympatia dla górników i ich przywilejów była większa w przeszłości.

Badanie zostało przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej 1090 osób w wieku od 18 lat wzwyż w dniach 21-24 lutego.

KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Pisane
środa, 4 marca 2020, 00:11

Sondaż na zamówienie i wiara we własną propagandę

Mati
sobota, 29 lutego 2020, 18:45

Z całym szacunkiem dla defence. Jestem mieszkańcem Śląska i nie znam nikogo, powtórzę nikogo kto popiera sytuację w górnictwie i ich przywileje. Góry węgla na składach a cena zawrotną a nie maleje. Wg mnie ankieta jest zakłamana poprostu pytaliscie ludzi ,,których chcieliście,, lub górników. Pozdrawiam

Janek
poniedziałek, 2 marca 2020, 10:52

Ja znam takich ... pracują na grubie. Reszta znajomych jest przeciwna ;)

Kiks
niedziela, 1 marca 2020, 14:13

Dokładnie. Też mnie rozbawił ten artykuł.

MacGawer
niedziela, 1 marca 2020, 13:56

Sprawa jest banalnie prosta. Polacy zawsze staną po stronie tych, których uważają za prześladowanych. UE i różnej maści aktywiście nieustannie walą w węgiel. Górnik jest pierwszą ofiarą tej nagonki więc ma poparcie nawet gdy ma się niczym pączek w maśle. Skończcie z tym "glanowaniem" węgla, a poparcie dla górniczych przywilejów spadnie.

Jaro
sobota, 29 lutego 2020, 17:48

Jaką mamy 13stke???? Jak nie wiecie co mamy to glupot nie piszcie. Każda branża ma jakieś przywileje tylko wy widzicie co mają górnicy. Kazdy w zyciu miał swoje 5 minut to jsk jest tak pięknie w górnictwie to każdy mógł się przyjąć na kopalnie.

Jack
piątek, 6 marca 2020, 07:45

jak ci tak źle i mało płacą o przejdź do pracy w innej branży. Proponuje na początek budownictwo. Dostaniesz tyle przywilejöw i premii, że juz nigdy nie będziesz chciał słyszeć o górnictwie. Albo przedstawiciel handlowy, bo widzę że dobrze się wysławiasz. Auto służbowe, noclegi w dobrych hotelach z dala od marudnej żony. Odpowiem krótko: nigdzie nie ma tylu patologii co w górnictwie. Nigdy też nie spróbujesz sil na wolnym rynku bo nie masz kwalifikacji. Jesteście mocni, bo macie silne związki zawodowe które wiedzą kiedy uderzyć. A rządy są słabe.

konsul
poniedziałek, 2 marca 2020, 09:51

ja nie miałem, nie mam żadnego przywileju (własna działalność, praca w korporacji); W Warszawie nie ma kopalni więc się nie mogę zatrudnić ! Poza tym nie mógłbym pracować w tak roszczeniowym środowisku, fatalnie zarządzanym, mając świadomość, że taniej jest kupić węgiel z Australii załadować go na statek - przewieźć - rozładować w porcie - dostarczyć do K; Byłoby mi wstyd z własnej niewydajności !

Kiks
niedziela, 1 marca 2020, 16:58

Było uczyć się. I pokaż mi te wszystkie branże mające przywileje. Demagodzy uwielbiają liczbę mnogą. A co do górników to chyba najbardziej roszczeniowa grupa zawodowa. Od kilkudziesięciu latn jak nie dłużej ta sama śpiewka jak to źle, jak to ciężko, a bieda aż piszczy. Już dawno przekroczyło to granice śmieszności. Zresztą zwracają na to uwagę nawet co bardziej oświeceni górnicy, że tak dalej nie da się. Ale garstkę zawsze zahuczą.

Nnkt
niedziela, 1 marca 2020, 07:08

Przymusu nie było - mając "swoje 5 minut" trzeba było iść gdzie indziej do pracy, a nie pod ziemię. Miałbyś pięknie i z przywilejami.

cvy
sobota, 29 lutego 2020, 12:41

taaaak, jasne... popierają....

zamknackw
sobota, 29 lutego 2020, 11:22

chyba ta sonde robili na ślasku.

Tweets Energetyka24