• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Platforma serwisowa ułatwi naprawę śmigieł wiatraków PGE Energia Odnawialna

Fot. PGE EO
Fot. PGE EO

Pracownicy PGE Energia Odnawialna naprawiający łopaty turbin wiatrowych będą korzystać z nowoczesnej platformy serwisowej. Umożliwi ona przeprowadzenie prac na wysokości nawet w nocy, podczas deszczu, silnego wiatru i przy niskich temperaturach. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce i zaledwie trzecie w tej części Europy.

Serwisowanie farm wiatrowych jest bardzo skomplikowanym i niebezpiecznym zadaniem. Specjalnie przeszkoleni pracownicy, wyposażeni w sprzęt alpinistyczny, dokonują niezbędnych napraw wisząc na linach. Do ich zadań należy m.in. konserwacja łopat wirnika narażonych w czasie eksploatacji na pęknięcia, ubytki w laminacie, uszkodzenia związane z uderzeniem pioruna.

Wykonywana w ten sposób praca jest nie tylko czasochłonna, ale również obarczona licznymi ograniczeniami. Naprawy wysokościowe na farmach wiatrowych przeprowadza się sezonowo, zaledwie 60-100 dni w roku. Wynika to m.in. z tego, że  laminat i żywicę – wykorzystywane przez ekipę serwisującą - należy nakładać na uszkodzone łopaty tylko w bezdeszczowe dni, gdy temperatura otoczenia nie jest niższa niż 12°C. Dodatkowo praca na wysokości z dostępu linowego jest zabroniona przy prędkości wiatru przekraczającej 10 m/s.

Przypominająca wagonik kolejki górskiej platforma serwisowa rozwiązuje te utrudnienia. - To zdalnie sterowane urządzenie jest swoistym mobilnym warsztatem, który dzięki systemowi trzech wyciągarek może przetransportować nawet trzech pracowników z pełnym wyposażeniem w pobliże łopaty wiatraka. Co ważne platforma jest przestronna, ze wszystkich stron obudowana, oświetlona i ogrzewana. Pozwala to serwisantom na bezpieczną, komfortową, umożliwiająca dokonywanie precyzyjnych napraw pracę zarówno w dzień jak i w nocy, w sprzyjających i trudnych warunkach atmosferycznych oraz przy sile wiatru do 12,5 m/s - mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna. Bardzo ważne jest również to, że dzięki swojej kompaktowości urządzenie może być łatwo zamontowane, zdemontowane i przetransportowane na specjalnej przyczepie z jednej farmy wiatrowej na drugą.

Platforma została tak skonstruowana, aby pracownicy mieli pełny, 360° dostęp do łopaty wiatraka, na całej jej długości. Urządzenie można wychylić o ponad 15 metrów od wieży oraz sterować zarówno w pionie, jak i poziomie. To pozwala na przeprowadzenie precyzyjnych napraw związanych np. z konserwacją gondoli, usuwaniem rdzewień, nakładaniem warstw antykorozyjnych i malarskich oraz ogólną konserwacją powierzchni zewnętrznych wiatraka.

Najważniejszym atutem platformy jest jednak możliwość jej zdalnego naprowadzania tak, aby wybrana część serwisowanej łopaty, poprzez sufit (uszczelniony specjalnym elastycznym płaszczem), a następnie rozsuwaną podłogę znalazła się wewnątrz warsztatowej przestrzeni urządzenia. Daje to technikom bardzo komfortowy dostęp do miejsca uszkodzenia, a dzięki temu pozwala im przeprowadzić serwis np. w nocy, czy przy padającym deszczu.

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, posiada 15 farm wiatrowych o łącznej mocy 565,28 MW. (PGE EO)

Komentarze