Reklama

Ropa

Pierwszy tankowiec z amerykańską ropą dotarł do Europy

Po 40 latach amerykańska ropa wraca na europejski rynek. Trzy tygodnie temu statek z ładunkiem o wdzięcznej nazwie „Liquid American Freedom” wypłynął z Teksasu. Zawinął do portu w Marsylii w środę przed zachodem słońca – poinformował brytyjski dziennik „The Financial Times”.

To pierwsza dostawa po podpisaniu przez prezydenta Obamę ustawy znoszącej embargo na eksport amerykańskiej ropy. Zakaz został wprowadzony przez administrację prezydenta Geralda Forda z powodu kryzysu naftowego w latach 70. Celem restrykcji było uniezależnienie rynku w USA od dostaw z zagranicy oraz ograniczenie podatności gospodarki na globalne kryzysy ekonomiczne i polityczne.

Przez ostatnią dekadę amerykańska branża domagała się zniesienia embarga. Przedsiębiorstwa energetyczne chciały wykorzystać koniunkturę wywołaną wzrostem produkcji ropy i ruszyć na podbój rynków w Europie i Chinach. „The Financial Times” zwraca uwagę na to, jak republikańscy kongresmeni podkreślali, że na uchyleniu zakazu zyska nie tylko branża łupkowa, ale również Stany Zjednoczone i ich sojusznicy w Europie, którzy będą mieli alternatywę dla dostaw z Rosji.

Według informacji „FT” teraz holenderska Vitol Group zajmie się rozładowaniem dostarczonej ropy do terminalu Fos Lavera, skąd trafi ona rurociągiem do jednej z dwóch rafinerii położonych w Szwajcarii i Bawarii. Rafineriami zarządza spółka joint venture, którą Vitol prowadzi wspólnie z Carlyle Group.

Tankowiec dostarczył mieszankę ultralekkiej ropy produkcji ConocoPhillips z łupkowego złoża Eagle Ford położonego w Teksasie. 

Zobacz także: Były minister finansów Rosji: ropa może kosztować 16 $

Zobacz także: Rosyjski wicepremier: Niskie ceny ropy dotkliwsze od sankcji

Komentarze