PGNIG: w tym roku ponad 100 tys. ton ropy naftowe ze złoża Skogul w Norwegii

25 maja 2020, 14:08
skogul pgnig
Fot. PGNIG
Energetyka24
Energetyka24

Produkcja ropy naftowej w obrębie koncesji PL460 na Morzu Północnym trwa od marca tego roku. Zasoby węglowodorów w złożu Skogul przypadające na PGNiG Upstream Norway wynoszą ok. 3,3 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), z czego ok. 3 mln baryłek stanowi ropa naftowa.

"Spodziewamy się, że jeszcze w 2020 roku wydobędziemy ze złoża Skogul ok. 115 tys. ton ropy. Współpracujemy z uznanym partnerem, z którym łączy nas bogate doświadczenie w poszukiwaniach i eksploatacji węglowodorów także na innych koncesjach. Bliskość istniejącej już infrastruktury wydobywczej korzystnie wpłynie na koszty produkcji" – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Operatorem złoża Skogul jest Aker BP, który posiada 65 proc. udziałów w koncesji. Pozostałe udziały należą do PGNiG Upstream Norway. Złoże Skogul zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie złoża Vilje, w którym PGNiG Upstream Norway ma 24,24 proc. udziałów. Dzięki istniejącej infrastrukturze produkcyjnej wydobywany gaz ze Skogul trafiać będzie poprzez Vilje do pływającej jednostki magazynującej FPSO Alvheim. Spółka szacuje, że przyrost produkcji własnej w związku z uruchomieniem wydobycia z nowego złoża wyniesie ponad 4 tys. boe dziennie.

PGNiG prowadzi działalność w Norwegii od 2007 roku. PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 31 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Intensyfikacja akwizycji złóż w ciągu trzech ostatnich lat pozwoliła Spółce zwiększyć jej zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej z 80 mln do ok. 200 mln boe.

PGNiG wydobywa obecnie ropę naftową i gaz ziemny z 7 złóż w Norwegii: Skarv, Morvin, Vilje, Vale, Gina Krog, Skogul i Ærfugl. Produkcja z tego ostatniego wystartowała w kwietniu tego roku. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na kolejnych złożach (Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Fogelberg).

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Niuniu
wtorek, 26 maja 2020, 12:42

No to poczytajcie korektę zysków PKN Orlen która wykazuje spory deficyt - ponad 2 mld zł właśnie z powodu zakupu i magazynowania drogiej ropy. Wydobycie ropy na morzu Norweskim jest wyjątkowo drogie i angażowanie się krajowych stosunkowo słabych w wymiarze międzynarodowym firm w przedsięwzięcia wydobywcze przy takiej nadpodaży taniego surowca to proszenie się o ekonomiczną porażkę. Porażkę którą te firmy co i raz Nam fundują podejmując ryzykowne inwestycje zagraniczne. Jakie? Niepamiętacie? KGHM w Nigerii Chile oraz w Kanadzie. PKN Orlen w stacje benzynowe w Niemczech i w rafinerię Możejki. O naszym potentacie gazowym nie wspomnę bo sobie przypominam płacąc rachunki za gaz.

Szach mat w jednym ruchu
środa, 27 maja 2020, 18:02

Tak na marginesie bez emocji. Nie rozumiem nigdy nie napisałeś nic pozytywnego o Polsce! Popraw mnie ale nie przypominam sobie. Więc po co ta maskarada. Rachunki za gaz forma osobowa sugerująca pobyt w Polsce! Staram się zrozumieć takich jak Ty i ich rolę, ale szanuj czyjś intelekt. Wracając do tematu rachunek za gaz w moim przypadku to 31,67zł za 2m-ce! Centrum Katowic.

Niuniu
poniedziałek, 25 maja 2020, 17:41

Ciekawe ile kosztuje produkcja ropy z tego złoża? I ile do tej produkcji musimy dopłacać.

jrli
wtorek, 26 maja 2020, 11:20

Poczytaj raporty roczne Lotosu i nie siej propagandy.

Szach mat w jednym ruchu
wtorek, 26 maja 2020, 12:02

Nie wymagaj od niego zbyt wiele. Linia programowa w tym przypadku jest taka sama.

Jesion
poniedziałek, 25 maja 2020, 19:31

Ciekawe ile wy dopłacacie do NS i NS2, a jak tam gazociąg do Chin, interes stulecia?

Szach mat w jednym ruchu
poniedziałek, 25 maja 2020, 18:43

Tradycyjna błyskotliwa analiza. Normalnie opus magnum.

Tweets Energetyka24