Reklama

Gaz

PGNiG w gronie kluczowych graczy przemysłu naftowo-gazowniczego

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA przystąpiło do IOGP – stowarzyszenia stanowiącego forum współpracy dla globalnej branży wydobywczej. PGNiG wstępuje do grona, do którego należą kluczowi gracze przemysłu naftowo-gazowniczego, a także narodowe i międzynarodowe organizacje. Działalność w ramach IOGP pozwoli na wzmocnienie stanowiska PGNiG w Brukseli.

PGNiG dołączyło do Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ropy Naftowej i Gazu (International Association of Oil & Gas Producers, IOGP), które zrzesza ponad 70 firm i instytucji branżowych sektora wydobywczego, w tym m.in. BP, Chevron, ExxonMobil, MOL, OMV, Petronas, Statoil i Wintershall. Członkowie IOGP reprezentują ponad jedną trzecią światowej produkcji gazu ziemnego i ropy. PGNiG jest jedyną spółką z Polski w tym gronie.

,,Chcemy pozyskiwać fachową wiedzę od naszych nowych partnerów i dzielić się z nimi naszym doświadczeniem. Poprzez członkostwo w IOGP będziemy mogli angażować się we wspólne inicjatywy wraz z innymi uczestnikami rynku w obszarze poszukiwania i wydobycia na całym świecie, a przez to rozwijać aktywność naszej Grupy Kapitałowej w tym segmencie– skomentował Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. –W Brukseli IOGP ma reputację bardzo merytorycznego partnera do dyskusji. Dostrzega też specyfikę państw takich jak Polska, które znajdują się pod presją dominującego dostawcy gazu z importu. Upatrujemy w tym możliwość budowania wspólnych stanowisk wobec Komisji Europejskiej uwzględniających perspektywę naszego regionu – dodał.

Zobacz także: Woźniak: sprawa OPAL podważa zaufanie do unijnych instytucji

,,Powitanie w naszym gronie pierwszej firmy członkowskiej z Polski to dla nas kamień milowy. Cieszymy się na eksperckie uwagi i opinie ze strony PGNiG, a także na aktywne uczestnictwo firmy w pracach 14 Komitetów IOGP, których zadania dotyczą każdego aspektu aktywności w obszarze upstream” – powiedział Gordon Ballard, Dyrektor Wykonawczy IOGP.

Założona w 1974 roku w Londynie IOGP ma swoje biura także w Brukseli i Houston. Organizacja pełni rolę globalnego rzecznika branży wydobywczej. W swoich działaniach podkreśla, jak istotna jest rola gazu ziemnego w europejskim miksie energetycznym. IOGP aktywnie monitoruje też prawodawstwo Unii Europejskiej dotyczące sektora oraz wewnętrznego rynku energii. Organizacja jest źródłem branżowych raportów, analiz i ekspertyz dla specjalistów z branży naftowej i gazowniczej. Zarządza kilkoma niezależnie finansowanymi projektami z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska, które mają przyczynić się do usprawnienia branżowych procedur w tych obszarach.

Reklama

Komentarze

    Reklama