Reklama

Gaz

PGNiG stawia na złoża krajowe. ,,Pierwsza tak duża umowa"

  • Fot. st.chor.szt. Rafał Mniedło

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podpisało umowę z Rawicz Energy z Grupy Palomar Natural Resources. To pierwsza tak duża umowa, w ramach której ta państwowa spółka będzie w kraju kupować gaz zaazotowany od międzynarodowej firmy. Należąca do Grupy Kapitałowej Palomar spółka Rawicz Energy dostarczy z wielkopolskiego złoża nawet 160 mln m³ surowca rocznie.

Dostawy rozpoczną się po zakończeniu prac związanych z przyłączeniem infrastruktury kopalni Rawicz do należącej do PGNiG kopalni Załęcze, gdzie następował będzie odbiór gazu. Następnie gaz zostanie odazotowany w Oddziale PGNiG w Odolanowie. Grupa Palomar zakłada, że dostawy możliwe będą już w trzecim kwartale 2017 roku.

 

– Podpisana umowa to kolejny krok do stałego zwiększenia ilości gazu pochodzącego ze źródeł krajowych. Widzimy duży potencjał w obszarze wydobycia tego surowca na terenie Polski. Dlatego, poza systematycznym zwiększaniem nakładów na wydobycie własne, rozpoczęliśmy współpracę z kolejnym zagranicznym partnerem – powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych PGNiG SA.

 

– Palomar działa na polskim rynku od 2014 roku i już wkrótce jako pierwsza prywatna międzynarodowa, firma w Polsce uruchomi produkcję gazu ziemnego na tak znaczącą skalę. Potwierdzenie komercyjnego potencjału złoża Rawicz jest dowodem na to, że jest duża szansa na dalsze odkrycia i zwiększenie produkcji gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych na zachodzie Polski – powiedział John Buggenhagen, Prezes Grupy Palomar Natural Resources.

 

Zobacz także: PGNiG rozbudowuje bazę w Pakistanie. Podwojono wolumen wydobycia

Komentarze