PGNiG się zazielenia

3 lipca 2020, 09:30
840_472_matched__p0yhc2_64d8e5e8f3c0031a502eda16a5e0547c-2
Fot. PGNiG
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Pilotażowa instalacja fotowoltaiczna jeszcze w te wakacje powstanie na dachu siedziby Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Warszawie. To jeden z elementów działań spółki w kierunku rozwoju odnawialnych źródeł energii.

W ostatnich tygodniach przedstawiliśmy plany Grupy Kapitałowej PGNiG związane ze zwrotem w kierunku rozwoju segmentu zielonej energii. Dziś mogę powiedzieć - od słów do czynów. Wybraliśmy właśnie wykonawcę pierwszej instalacji OZE, która powstanie na dachu jednego z budynków naszej siedziby głównej w Warszawie. A to dopiero początek – mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG SA.

Pilotażowa instalacja fotowoltaiczna będzie miała moc ok. 50 kWp. Wykonawcą została firma ML SYSTEM - kluczowy polski producent modułów fotowoltaicznych i lider branży BIPV.

- Nasz zielony zwrot zaczynamy od siebie - od działań wewnętrznych. Docelowo chcemy wykorzystać, pod instalację paneli fotowoltaicznych, grunty i dachy w całej Grupie Kapitałowej - podkreśla Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG SA ds. Rozwoju. 

Na terenach należących do GK PGNiG zidentyfikowano ponad 60 ha gruntów i ok. 125 tys. m2 powierzchni dachowej pod instalację fotowoltaiki. – Szacujemy, że na tym obszarze zainstalujemy 40 MW mocy – dodaje wiceprezes Arkadiusz Sekściński.

W ciągu najbliższych kilku lat PGNiG zamierza przeznaczyć nawet do 4 mld zł na zbudowanie segmentu OZE. Docelowo, pozwoli to osiągnąć moc wytwórczą na poziomie nawet 900 MW, przez co PGNiG stanie się jednym z wiodących wytwórców energii z OZE w Polsce.

Zielony zwrot PGNiG obejmuje także rozwój takich paliw alternatywnych, jak wodór i biometan. W tym obszarze trwają m.in. zawansowane prace dotyczące budowy badawczej stacji tankowania pojazdów wodorem. Pierwszy taki obiekt powstanie na warszawskiej Woli, a termin oddania go do użytku to październik 2021 r.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
5h66h6h
piątek, 3 lipca 2020, 16:12

zielony ład, zielona kasa, zielone ustawki przetargów, a Chiny otworzą kolejne elektrownie węglowe i wypuszczą miliardy ton CO2 a my będziemy zieloni.....ale już po smierci

Tweets Energetyka24