Reklama

Gaz

PGNiG podpisał kolejny aneks do kontraktu katarskiego

  • Fot. Andrzej Hładij/Space24.pl
    Fot. Andrzej Hładij/Space24.pl

PGNiG oraz Qatar Liquefied Gas Company podpisały porozumienie, które zmienia zasady wykonywania umowy długoterminowej na dostawy LNG do gazoportu w Świnoujściu.

Tak jak w roku 2015 - także w pierwszej połowie 2016 r. - Qatargas ulokuje ilości określone umową długoterminową na innych rynkach, wykorzystując swoją pozycję jako jednego z wiodących producentów i dostawców LNG na świecie. PGNiG pokryje Qatargas ewentualną różnicę pomiędzy ceną LNG określoną w umowie długoterminowej, a jego ceną rynkową uzyskaną przez Qatargas. Jeśli cena ta miałaby być niższa niż satysfakcjonująca PGNiG, wówczas odbiór niesprzedanego LNG będzie przesunięty na kolejne lata wykonywania umowy długoterminowej. 

„Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym Katarskim Partnerem. Na bieżąco omawiamy wszelkie kwestie dotyczące realizacji naszych zobowiązań. Podpisanie nowego porozumienia to dowód na elastyczne podejście do biznesu pomiędzy obiema Spółkami i dobrą współpracę” - powiedział Mariusz Zawisza, prezes PGNiG.

W porozumieniu określone zostały także zasady na jakich PGNiG i Qatargas uzgodnią w razie potrzeby dostawy LNG w pierwszej połowie 2016 r. - po osiągnięciu pełnej funkcjonalności operacyjnej terminalu w Świnoujściu. 

Jak informował inwestor – spółka Polskie LNG – na terenie terminalu LNG w Świnoujściu zakończono odbiory wszystkich systemów krytycznych, niezbędnych do przyjęcia pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego. Aktualnie trwa etap rozruchu, a pierwszy statek ze skroplonym gazem na cele techniczne ma wpłynąć do świnoujskiego portu pomiędzy 11 a 17 grudnia bieżącego roku. Z kolei komercyjne dostawy mają się rozpocząć w pierwszej połowie 2016 r. 

PGNiG informuje, że wnikliwie przeanalizowało aktualnie dostępne informacje na temat przewidywanych na pierwszą połowę 2016 roku cen LNG na świecie oraz cen gazu ziemnego w Polsce. W ocenie Zarządu Spółki porozumienie może pozwolić na poprawienie w tym okresie wyniku finansowego PGNiG na obrocie gazem ziemnym, pozyskanym w ramach umowy długoterminowej wobec pierwotnego scenariusza. 

Zobacz także: Kopacz: Nord Stream II nie powstanie dzięki Unii Energetycznej

Zobacz także: Jaki system wsparcia dla gazoportu w Świnoujściu?

Reklama

Komentarze

    Reklama