Reklama

Gaz

PGNiG: KE powinna ukarać finansowo Gazprom i stworzyć konkurencyjne warunki na rynku gazu

Fot. PGNiG
Fot. PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA przedstawiło stanowisko w sprawie zobowiązań zaproponowanych przez Gazprom w ramach postępowania antymonopolowego prowadzonego przez Komisję Europejską. PGNiG wskazuje na wieloletnie naruszanie przepisów prawa antymonopolowego przez rosyjski koncern oraz proponuje nałożenie na niego kary finansowej i szeregu dodatkowych zobowiązań.

„Naruszenia, jakich dopuścił się Gazprom mają charakter długotrwały i poważny. Doprowadziły do znacznych szkód na rynku gazu w Środkowej Europie. Dotyczy to zarówno konkurencji na rynku gazu, jak i strat finansowych ponoszonych przez odbiorców tego surowca. Chcemy podkreślić, że Gazprom nie zaniechał naruszania prawa antymonopolowego i do dziś nie zastosował się do jego przepisów – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

PGNiG SA przekaże do Komisji Europejskiej stanowisko w ramach tzw. badania rynku prowadzonego przez KE w związku z postępowaniem antymonopolowym wobec firmy Gazprom w wyznaczonym przez KE terminie  –  do 19 maja 2017 r.

W swojej odpowiedzi na procedurę badania rynku PGNiG SA podziela stanowisko Komisji Europejskiej przedstawione w komunikacie prasowym Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji KE z dnia 22 kwietnia 2015 r., że Gazprom naruszył przepisy prawa antymonopolowego w Europie Środkowej i Wschodniej poprzez:

- segmentację rynku

- zawyżanie cen gazu wobec klientów

- uzależnienie dostaw gazu od utrzymania lub przejęcia kontroli nad infrastrukturą gazową przez Gazprom.

Zobacz także: Prezes PGNiG dla Energetyka24: „6 marca mieliśmy nerwowy dzień. Zablokowaliśmy Gazprom na rok” [WYWIAD]

PGNiG domaga się, aby decyzja wydana przez Komisję Europejską przede wszystkim doprowadziła do skutecznego zakończenia wyżej wymienionych naruszeń i usinięcia ich skutków. Zdaniem polskiej spółki okoliczności sprawy oraz postawa Gazpromu od 2004 r. do dziś wymagają od Komisji Europejskiej wydania decyzji na podstawie art. 7 Rozporządzenia 1/2003, nakładającej na Gazprom karę finansową i odpowiednie zobowiązania. Takiego rozwiązania wcześniej nie wykluczała Komisja Europejska. 

kn/PGNiG

Reklama

Komentarze

    Reklama