PGG wdraża system informatyczny wspomagający planowanie pracy podziemnej kolei

2 listopada 2020, 15:17
kopalnia
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Do końca tego roku Polska Grupa Górnicza (PGG) wdroży innowacyjny system informatyczny, wspomagający planowanie pracy dołowej kolei. Jego częścią jest m.in. baza danych o różnych konfiguracjach kolejek wykorzystywanych w poszczególnych kopalniach.

W zakładach PGG są setki kilometrów podziemnych kolejek podwieszanych i spągowych (montowanych do podłoża) do transportu pracowników i materiałów. Zaprojektowanie i uruchomienie takiej kolejki musi być poprzedzone obliczeniami trakcyjnymi, by parametry przewozu były odpowiednie, a transport bezpieczny. Właśnie tę pracę, wykonywaną dotąd przez wiele osób w arkuszach kalkulacyjnych, zastąpi nowy program.

"Sztuka inżynierska wymaga, aby - wykorzystując poszczególne części składowe - skomponować zestaw transportowy, który uwzględni bezpieczeństwo, warunki geologiczne i techniczne, oraz umożliwi optymalną i ekonomiczną realizację konkretnych zadań" – wyjaśnił w poniedziałek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Unowocześnienie systemu obliczeń trakcyjnych układów transportu dołowego ma duże znaczenie m.in. ze względu na skalę stosowania podziemnych systemów transportowych – zarówno kolejek spągowych, jak i podwieszanych, czyli mocowanych do stropu wyrobiska. Takimi środkami transportu górnicy i materiały przemierzają każdego dnia nawet kilkanaście kilometrów.

Program wspomagający planowanie podziemnego transportu opracowali inżynierowie z Polskiej Grupy Górniczej - zarówno z kopalń, jak i Zakładu Informatyki i Telekomunikacji oraz Biura Innowacji i Implementacji Nowych Technologii. W wyniku ich starań powstał program obejmujący wszystkie układy transportu poziomego w kopalni – od kolei podziemnej i kolei podwieszanych, po kolejki spągowe wykorzystywane do transportu najcięższych ładunków oraz kołowroty.

Obecnie program jest po zakończonych sukcesem testach w kilku kopalniach, a jego ostateczna wersja ma być wdrożona w całej spółce przed końcem tego roku. Opracowanie nowego rozwiązania pozwoli PGG zaoszczędzić kilkaset tysięcy złotych, które musiałaby wydać na zakup podobnego programu i opłacanie licencji w kolejnych latach.

Korzyścią z programu jest także stworzenie bazy danych o różnych konfiguracjach kolejek wykorzystywanych w poszczególnych zakładach. Program pozwala porównać ze sobą kilka wariantów, by wybrać najlepszy w danym przypadku zestaw transportowy i określić niezbędne w tym celu zakupy.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24