Planowana koncentracja polega na przejęciu wspólnej kontroli nad Polską Grupą Górniczą przez spółki: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN. Wniosek w tej sprawie wpłynął do UOKiK 17 czerwca br.
Głównym przedmiotem działalności Polskiej Grupy Górniczej jest wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego energetycznego i koksowego. Jej udziałowcami są uczestnicy koncentracji, Węglokoks oraz Towarzystwo Finansowe Silesia. PGG nie jest kontrolowana przez żadnego z akcjonariuszy, gdyż żaden z nich nie może wywierać decydującego wpływu na jej działalność
Podstawą zgłoszenia zamiaru koncentracji jest porozumienie, w którym uczestnicy transakcji zobowiązali się do uzgadniania wspólnego stanowiska w zakresie niektórych decyzji dotyczących działalności PGG. Będą one mogły być podejmowane wyłącznie przez nich, a nie razem przez wszystkich wspólników PGG. Zakres tych decyzji został objęty tajemnicą przedsiębiorstwa.
Przeprowadzone postepowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji oraz nie będzie stanowiła zagrożenia dla konsumentów.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.
Zobacz także: ME: Zamieszanie wokół kopalni Makoszowy może przyspieszyć jej likwidację
Zobacz także: Czy górnicy są jak dzieci?