Elektroenergetyka
PGE przejmie aktywa EDF w ramach planu repolonizacji energetyki
Francuska spółka energetyczna EDF zamierza sprzedać swoje polskie aktywa Polskiej Grupie Energetycznej. Transakcja jest realizacją planów Ministerstwa Energii dot. repolonizacji sektora energetycznego.
Ogłoszony wczoraj zamiar podpisania umowy przez EDF i PGE obejmie sprzedaż czterech elektrociepłowni – w Gdańsku, Gdyni, Krakowie i Toruniu, elektrownie w Rybniku, a także sieć dystrybucji ciepła w Toruniu i wszystkie akcje w ZEC Kogeneracja. Do zrealizowania umowy potrzebna jest jeszcze zgoda związków zawodowych w EDF. Według informacji PGE transakcja zostanie sfinalizowana do 26 lipca, co spowoduje, że PGE zwiększy swój udział w rynku wytwarzania energii o 8 proc. i tym samym obejmie aż 45-proc. wszystkich w nim udziałów. Będzie to krok w stronę repolonizacji sektora energetycznego zapowiadaną przez Ministra Energii Krzysztof Tchórzewskiego.
Zobacz także: Rząd nie zgadza się na podział EDF
Zobacz także: Polskie spółki rozpoczynają negocjacje z EDF
Początkowo w akcji wykupu aktywów EDF miały uczestniczyć jeszcze 4 polskie spółki. Z różnych przyczyn z konsorcjum wycofały się jednak Energa (która miała przejąć 20 proc.udziałów), Enea (20 proc) i PGNiG Termika (30 proc.). Mimo to PGE, która początkowo miała wykupić zaledwie 30 proc. udziałów, zdecydowała się na samodzielne przejęcie wszystkich aktywów, co pozwoli jej na swobodę w ich zarządzaniu. Nieoficjalnie mówi się, że ten przywilej kosztować będzie PGE 1 mld euro, który zostanie sfinansowany z własnych funduszy i kredytu bankowego.
Zobacz także: Wielka transakcja EDF wciąż w zawieszeniu. ,,Konieczna zgoda ME"