Reklama

Portal o energetyce

PERN otrzymał 11 ofert na budowę terminalu naftowego w Gdańsku

  • Ilustracja: ESA

Prezes zarządu PERN „Przyjaźń” SA Marcin Moskalewicz powiedział w wywiadzie dla dzisiejszej Rzeczpospolitej (tj. 27 sierpnia), że spółka otrzymała 11 ofert na budowę terminalu naftowego w Gdańsku.Spośród 11 oferentów, spółka wybierze 5 przedsiębiorstw, z którymi będą przeprowadzone dalsze negocjacje. Umowa z wybranym wykonawcą zostanie podpisana z październiku, po czym niezwłocznie ruszy budowa.

Sztandarowy projekt PERN „Przyjaźń” S.A. budowa Terminalu Naftowego w Gdańsku nabiera tempa, oprócz procedur przetargowych trwają analizy środowiskowe, geotechniczne i geologiczne, odbywają się intensywne negocjacje z potencjalnymi klientami, wcześniej zatwierdzono harmonogram prac.

Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski (zwiększenie możliwości magazynowania ropy naftowej oraz jej produktów), uzyskanie znaczącej pozycji w zakresie przeładunku ropy i paliw w basenie Morza Bałtyckiego oraz lepsze wykorzystanie Naftoportu. Podkreśla się również, że terminal przyniesie dodatkowe dochody dla budżetu państwa w wys. od 70-100 mln zł.

Według prezesa Moskalewicza jedyny w kraju tak duży terminal morski rozpocznie działanie w 2015 r. (najprawdopodobniej w III kwartale).

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama