Reklama

Portal o energetyce

PE odrzuca backloading. "Kluczowe głosowanie z perspektywy polskich interesów energetycznych"

Parlament Europejski odrzucił dzisiaj propozycję Komisji Europejskiej tzw. backloadingu, czyli zawieszenia 900 mln pozwoleń na emisję CO2 po 2013 roku.Zalewski

Wniosek wprowadzający zamrożenie sprzedaży części uprawnień do emisji gazów cieplarnianych został odrzucony niewielką przewagą głosów (334 za jego odrzuceniem, przy 315 przeciwnych i 63 wstrzymujących się). Trafi teraz ponownie do parlamentarnej komisji ochrony środowiska naturalnego.

Przebieg głosowania to duży sukces Polski, która aktywnie poszukiwała sojuszników w celu odrzucenia propozycji Komisji Europejskiej. Zgoda na backloading ograniczyłaby istotnie konkurencyjność unijnego przemysłu w wyniku podniesienia cen emisji CO2 mimo trwającego kryzysu i wbrew rynkowi uprawnień.

Zobacz także: Gazprom uderza w projekt gazociągu Warszawa- Kłajpeda

Decyzja PE ma również wymiar polityczny. To brak zgody na próbę przywłaszczenia sobie przez KE uprawnień większych niż to wynika z Traktatu Lizbońskiego. Państwa narodowe nadal będą same decydować o liczbie pozwoleń dotyczących emisji CO2 skierowanych do handlu w poszczególnych latach.

Przeczytaj również: Polski rząd prowadzi rozmowy z Rosatomem na temat tranzytu energii elektrycznej z Obwodu Kaliningradzkiego?

Strona polska podkreśla, że wprowadzenie backloadingu kosztowałoby nas 1 mld euro.

(PAM)

Komentarze