Reklama

Gaz

Pakistan: Testy odwiertu PGNiG "lepsze od prognoz"

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Przypływy gazu ziemnego z odwiertu rozpoznawczego dały wynik czterokrotnie większy niż podczas pierwszych badań. Po podłączeniu otworu do instalacji wydobywczej spodziewany przez PGNiG przyrost produkcji gazu ziemnego w Pakistanie wzrośnie o ok. 140-170 tys. m3 na dobę (w przeliczeniu na wysoki metan ok. 124-148 tys. m3 na dobę). Całkowita produkcja ze złóż w Pakistanie, na których operuje PGNiG, osiągnie tym samym poziom 1 mln m³ gazu ziemnego dziennie (w przeliczeniu na wysoki metan około 850 tys. m3).

Pierwsze testy złożowe na odwiercie rozpoznawczym Rizq-2 wykonane zostały jeszcze w październiku 2017 r. Uzyskano wówczas wstępnie wynik przepływów na poziomie ok. 28 m³/min. Po przeprowadzeniu zabiegu szczelinowania hydraulicznego na przełomie listopada i grudnia br. pomiary dały wynik ok. 128 m³/min. 

Odwiert rozpoznawczy Rizq-2 wykonany został na złożu Rizq w ramach koncesji Kirthar, w prowincji Sindh. Podłączenie do instalacji wydobywczej planowane jest do końca lutego 2018 roku. Całkowita produkcja ze złóż w Pakistanie, na których operuje PGNiG, osiągnie tym samym poziom 1 mln m³ gazu ziemnego dziennie (w przeliczeniu na wysoki metan około 850 tys. m3). PGNiG SA posiada 70% udziałów w tej produkcji, a 30% należy do państwowej spółki Pakistan Petroleum Limited.

PGNiG wydobywa w Pakistanie gaz ziemny z dwóch złóż – Rehman i Rizq.  Złoże Rizq zostało odkryte w 2015 roku odwiertem Rizq-1, który został włączony do produkcji w listopadzie 2016 roku. Prace wiertnicze dla PGNiG w Pakistanie wykonuje Exalo Drilling, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG.

pam/PGNiG

 

Reklama

Komentarze

    Reklama