Reklama

OZE

Zielone Luftwaffe. Niemcy testują redukcję emisji samolotów wojskowych

Autor. Juliusz Sabak

Koncern Airbus Defence we współpracy z Luftwaffe rozpoczął próby w locie maszyn transportowych Airbus A400M zasilanych mieszanką klasycznej nafty lotniczej i ekologicznego paliwa. Celem jest ograniczenie emisji z lotnictwa wojskowego.

Reklama

Koncern Airbus Defence we współpracy z Luftwaffe rozpoczął próby w locie maszyn transportowych Airbus A400M zasilanych mieszaną klasycznej nafty lotniczej i ekologicznego SAF (Sustainable Aviation Fuel – zrównoważone paliwo lotnicze). Tym samym niemieckie lotnictwo stało się pierwszym, które rozpoczęło ekologiczną rewolucję w swojej flocie samolotów transportowych. Użycie SAF może zredukować emisję CO2 nawet o 85%.

Reklama

"Dążenie do bardziej zrównoważonej przyszłości jest podstawowym obowiązkiem każdego z nas. Przejście z paliwa na bazie ropy naftowej na zrównoważone paliwa odgrywa dużą rolę w wysiłkach lotnictwa mających na celu ograniczenie emisji CO2. Współpracując ściśle z branżą, jesteśmy chętni do ostatecznej certyfikacji A400M. Patrząc w przyszłość, wspieramy wszystkie działania mające na celu wprowadzenie SAF dla całej naszej floty, w tym samolotów odrzutowych" - mówi gen. Ingo Gerhartz, dowódca Luftwaffe.

SAF to rozwiązanie do redukcji emisji dwutlenku węgla, które jest dostępne do użytku w samolotach i śmigłowcach operujących obecnie. Jest to paliwo typu „drop-in”, ponieważ można je mieszać do 50% z konwencjonalnym paliwem do silników odrzutowych a w większości konstrukcji stosować samodzielnie bez konieczności modyfikacji silnika. Umożliwia to stopniowe przejście na zrównoważone paliwo, które obecnie stanowi mniej niż 1% wolumenu dostępnych paliw lotniczych.

Reklama

Jako pierwszy krok, w 2022 r., Airbus planuje lot testowy samolotu A400M z wykorzystnaniem do 50% SAF w mieszance. Pierwsze loty testowe przeprowadzono z jednym silnikiem zasilanym taką mieszanką, aby lepiej ocenić ogólne zachowanie samolotu. Po pomyślnym zakończeniu tego jednosilnikowego lotu, Airbus planuje kontynuować próby z zasilaniem dwóch a w roku 2023 wszystkich czterech silników.

Po zakończeniu działań testowych w oparciu o cztery silniki, platforma A400M zostanie formalnie dopuszczona do lotów na mieszance zawierającej do 50% SAF.

Co więcej, Airbus, OCCAR i A400M Nations (organizacja zrzeszająca użytkowników A400M) są zaangażowane we wstępne rozmowy mające na celu opracowanie mapy drogowej w kierunku certyfikacji i wykorzystania operacyjnego 100% SAF. Wymaga to jednak pewnych istotnych działań, takich jak certyfikacja silników TP 400M stosowanych w tym samolocie do użycia 100% SAF, co wymaga badań wpływu takiego paliwa na parametry pracy.

Warto jednak zaznaczyć, że koncern Airbus ma doświadczenie w tego typu działaniach, związanych z ograniczeniem emisyjności lotnictwa, w tym lotnictwa wojskowego. W 2022 roku w ramach projektu badawczego European Clean Sky 2, którego celem jest wykorzystanie nowych technologii i materiałów do osiągnięcia redukcji hałasu, CO2 i NOx prowadzono testy na samolocie badawczym na bazie transportowego C295. Samoloty tego typu eksploatują również polskie siły powietrzne. Jeśli chodzi o samoloty C295 Airbus zamierza również przeprowadzić kampanię testową dla lotów z 50% użyciem SAF w 2022 i 100% SAF w 2023.

Reklama

Komentarze (1)

  1. gregoz68

    Ta 'bardziej zrównoważona przyszłość' to brak Junkersa w mojej łazience?

Reklama