Wiadomości
Znamy wykonawcę projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. To polska firma
PGE Baltica podpisała umowę z firmą Energoprojekt-Katowice na wykonanie projektu koncepcyjnego Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 1 - poinformowała w czwartek PGE.
Jak wyjaśniono, projekt koncepcyjny jest niezbędnym elementem inwestycji związanej z budową morskich farm wiatrowych. Chodzi o wybór najbardziej optymalnej technologii wyprowadzenia mocy.
Spółka przekazała, że PGE Baltica podpisała umowę z firmą Energoprojekt-Katowice na wykonanie projektu koncepcyjnego dla MFW Baltica 1. „Zakres prac obejmuje wykonanie analiz elektrycznych, w tym m.in. przepływu mocy w stanach ustalonych oraz zakłóceniowych, analiz zwarciowych czy wstępnych analiz harmonicznych. Jednocześnie wykonywane będą m.in. analizy kosztowe oraz niezawodności. Powstała w ich wyniku dokumentacja będzie wykorzystana do dalszych prac projektowych w zakresie wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltica 1” - wytłumaczono.
Program offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Inwestycja ta realizowana jest wspólnie z firmą Orsted. Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW ma rozpocząć prace po 2030 r.
Czytaj też
„Dzięki pozyskaniu nowych obszarów do zagospodarowania na Bałtyku Grupa PGE będzie mogła do 2040 wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Łącznie z aktualnie realizowanymi projektami pozwoli to jej na osiągnięcie ponad 7 GW mocy wytwórczych zainstalowanych w technologii offshore” - podkreślono.
MFW Baltica jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Bałtyku. Farma powstanie ok. 80 km od lądu na wysokości Łeby (woj. pomorskie). Obszar, na którym ma powstać, zajmuje blisko 108 km kw.; ma tam stanąć ok. 60 turbin.
Projekt ten ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową. Ma też za sobą pierwszy pełne rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. W 2024 r. rozpoczęły się badania podłoża gruntu dla części lądowej inwestycji. Podpisano też umowę na wykonanie wstępnych badań geotechnicznych dna morskiego i geologicznych dotyczących przewiertu ląd–morze.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają niemal 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji.